Persepolis

   Devrimler insanlara istedikleri düzeni getirir ama bunun acısını en çok çocuklar çeker. Kitabın kahramanı Marjane de tüm bunları yaşıyor.Ailesi tarafından daha güvenli(!) diye Viyana’ya gönderiliyor. Marjane’in bu Avrupa şehrinde yaşadığı son derece sancılı alışma süreci öyle bir başarıyla anlatılmış ki sanki biz yaşıyoruz o süreci. Bununla birlikte başka kitaplarda yanlış anlatılan batı(özellikle İngiltere) ise burada tam anlamıyla doğru şekilde yansıtılmış. En ilginci ise tüm bunlar mizahi bir yaklaşımla ele alınmış ve biz tüm bunları okurken gülebiliyoruz.

  Marjane’in ülkesine geri geldiğinde gördüğü farklılık ise en korkuncuydu.Tüm çocukluk acılarını karşılığı buydu. Küçüklüğünde gözüne bir oyun gibi görünen devrimin sonunda artık sokakta saçlarını göstermeye cesaret edemez hale gelmişti. İslam devrimi, İranlı erkekleri kadınların saçlarının ucundan bile tahrik olmalarına neden olacak kadar sapık yapmıştı.

  İran halkının istediği düzen bu değildi ki.Şahın yönetimini beğenmezken yağmurdan kaçarken doluya tutulanlardan oldu İran halkı. Kitabın İran’da yasaklanmış olması ise düşündürücü.Kitap bittiğinde kesin İran ile kendi ülkenizi karşılaştıracaksınız.Ben eminim ki bu kitap en çok Türkleri etkileyecek.

Murat TUKSAL

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: