Batman Ego ve Selina’s Big Score

null

 Geçtiğimiz günlerde Darwyn Cooke’un BATMAN: EGO AND OTHER TAILS’ini okudum. Cildin içinde “Ego” hikayesinin yanında Selina’s Big Score ve bir kaç kısa hikayede var. DC 90 sayfalık Selina’s Big Score cildi ile 200 sayfalık bu cilde aynı fiyat etiketini basmış. Bu cilt dururken gidipte Selina’s Big Score’u almanın bir mantığı yok.

Ego; Tam Batman: Animated Series havasında. Batman, Joker’in elemanlarından birine zorla Joker’in yerini söylettiriyor. Daha sonra Joker kendisini kimin sattığını öğreniyor ve eleman Joker’in kendisini yaşatmayacağını bildiği için karısını ve çocuğunu öldürüp intihar ediyor. Bu olaydan Batman kendini sorumlu hissediyor ve mağarada otururken aldığı yaraların da etkisiyle kendinden geçiyor? Buradan sonrası Bruce Wayne ve Batman arasındaki diyaloglarla geçiyor. Oldukça etkileyici bir hikaye. Her Bat fanının okuması gerek.

Gelelim kitaptaki asıl olaya. Selina’s Big Score. Nasıl öveceğimi bilemiyorum açıkcası. Catwoman hayranı olmasanızda karakteri tanımasanızda çok rahat okunuyor. Bambaşka bir şey yapmış Cooke. Tam bir polisiye film tadında. Kedi kadından ziyade bir Selina hikayesi(Kostümünü bir kez bile giymiyor). Selina’nın beş parasız kaldıktan sonra tekrar toparlanmak için büyük vurgun planları anlatılıyor. Karakterler çok iyi işlenmiş. Sonuda epey üzücü. Ben bu kitabı ayrıca Julia okurlarına öneriyorum. Sadece burada bir kadın dedektifin değil bir hırsızın macerasını okuyacaklar. Hem Selina ve Julia’da görünüş olarak Audrey Hepburn’a benziyor yanılmıyorsam.

Kısa hikayelerden en ilgimi çeken ise “Date (k)Night” oldu. Bunuda Darwyn Cooke yazmış ve Tim Sale çizmiş. Catwoman bir müzeye girer ama hiç bir şeyi çalmaz sadece Batman’in gelmesini bekler. İstediği sadece oyun oynamaktır ama bu oyunu kendisinin yönetmesi şartıyla..

Ayrıca Darwyn Cooke yer yer Batman: İlk Yıl hikayesinede göndermeler yapmış, saygı duruşunda bulunmuş. Bu ayrıntılarda çok güzeldi.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: