Green Lantern

Resimdekiler soldan sağa: Guy Gardner, Kyle Rayner, Hal Jordan, John Stewart ve Kilowog

DC comics tarihinde “Green Lantern” olarak adlandırılan pek çok karakter vardır. Bunlardan ilki Alan Scott olmasına rağmen, en tanınmışı gümüş çağ çizgi romanlarının en bilinen ismi olan Hal Jordan’dır. Green Lantern’lar, güçlerini irade gücü ile çalışan yüzüklerden alır. Alan Scott’tan sonra çıkan tüm karakterlerin yüzükleri “Evrenin Koruyucuları” adı verilen yaratıklar tarafından yaratılan teknolojik ürünlerdir; Alan Scott’ın yüzüğü ise büyülü bir yüzüktür. Evrenin Koruyucuları, yüzüğü kullanabilecek irade gücüne sahip kişilere yüzükleri vererek galaksilerarası polis gücü “Green Lantern Corps”u kurmuşlardır.

DC evrenindeki pek çok gezegende Green Lantern var (resimdeki Kilowog gibi) ama benim bahsedeceklerim bizim gezegeni ilgilendirenler.

Alan Scott: Binlerce yıl önce Çin’e büyülü yeşil bir alev düştü. Alevin sesi üç kehanette bulundu. Alev önce ölüm (bir lamba ustası meteorun yeşil demirinden bir fener yapmıştı ve köylüler onu kutsal şeylere saygısızlıktan dolayı öldürdüler), sonra yaşam ve ardından da güç getirecekti. Fener, Alan Scott tarafından bulunduğunda sıra üçüncü kehanete gelmişti. Ve alev ona kendisine olağanüstü güçler verecek olan yüzüğü metalinden nasıl yapabileceğini gösterdi. Alan Scott’un yüzüğünün gücünün kaynağı, Evrenin Koruyucularının evrendeki büyüyü hapsetmek için kullandıkları bir tılsım olan Starheart’tan geliyor ve diğer yüzüklerden farklı olarak tahtadan yapılmış şeylere karşı zaafı var.

Hal Jordan: Babasının izinden gidip bir test pilotu olan Hal, yüzüğünü ve fenerini (yüzüğü şarj etmek için kullanılıyor) gemisi Dünya’ya düşen ölümcül yaralı Abin Sur’dan almıştır. The Final Night dizisi sırasında ölmüş ve DC evreninin intikam meleği Spectre olarak tekrar ortaya çıkmıştır. En sonunda da Green Lantern: Rebirth serisinde tekrar hayata dönmüştür.

Guy Gardner: Abin Sur’un yüzüğünün sahibi olarak seçilen ikinci kişidir. Ama yüzüğü ona daha yakın olan Hal kapmıştır. Bu yüzden Hal’in yedeğidir. Yüzüklerin bataryası olan fenerin yüzünde patlamasıyla Phantom Zone’a hapsolmuş ve daha önceden geçirdiği bir kaç olayın da(otobüs çarpması) etkisiyle, Zone’dan çıktıktan sonra komaya girmiştir. Komada geçen yıllar yüzünden çok dengesiz bir kişiliği vardır.

John Stewart: Guy’ın geçirdiği bir kaza sonrasında(otobüs çarpması) Hal’ın yedeği olarak atanan bir mimardır. Daha sonra Hal’ın sürgün yıllarında tam zamanlı olarak GL olmaya başlamıştır.

Kyle Ryner: Evrenin Koruyucuları tarafından yüzük verilen en son kişidir. Hal’in Parallax’a dönüşmesiyle beraber, bütün Corps’u yok etmesiyle kalan tek yüzüğün sahibi olmuştur. Ardında da Corps’un tekrar kurulmasında büyük pay sahibidir.

Güç Yüzükleri: Sahibinin hayal gücüne bağlı olarak istenilen her şeyi yapabilir. Yüzük sahibinin irade gücü ne kadar fazlaysa yüzüğün gücüde o kadar fazla olur. Yüzükler pek çok kez yeryüzündeki en güçlü silah olarak adlandırılırlar. Yüzükler ayrıca sahibinin üzerindeki üniformayıda oluştururlar.
Her yirmi dört saatte bir şarj edilmeleri gerekmektedir. Yüzük yeşil bir fenerin içine konulduktan sonra Green Lantern yemini edilerek şarj edilir. Uzun bir süre yüzükler sarı cisimlere direk etki edememiştir. Daha sonra bu zaaf ortadan kaldırılmıştır. Yüzüğü engellemenin en etkili yolu sahibinin irade gücünü etkilemektir. Yüzüğü elinde bulunduran kişinin zihninin kontrolünü ele geçirmek gibi…

Green Lantern Yemini

“In brightest day, in blackest night,
No evil shall escape my sight
Let those who worship evil’s might,
Beware my power…Green Lantern’s light!”

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: