Captain Marvel(Shazam!)

Shazam-W001

Captain Marvel ilk olarak 1939 yılında yazar Bill Parker ve çizer Charles Beck tarafından yaratılıp Fawcett Comics tarafından yayınlanmıştır. İlk yayınlanmaya başladığı dönemlerde Superman’den bile daha popüler hale gelen karakter(14 milyon satış rakamına ulaşmıştır 1944 yılında) ayrıca fimi çekilen ilk süperkahramandır. DC Comics’in Superman imitasyonu olduğunu iddia ettiği Captain Marvel, 12 yıl süren dava sonucunda yayın haklarıyla beraber DC Comics’e geçmiştir.

Marvel’in Captain Marvel isminde bir karakteri olduğu ve bu ismin haklarını ellerinde bulundurduğu için DC Comics Captain Marvel’i Shazam(karakterin dönüşümü sırasında söylediği kelime) ismiyle yayınlamıştır. Bu yüzden pek çok kişi karakterin adını Shazam sanır. Shazam, Marvel ailesine güçlerine veren büyücünün ismidir. Ayrıca Marvel ailesi çizgi roman dünyasındaki ilk süper ailedir.

DC(o zamanki ismi National) ve Fawcett arasındaki dava sürerken, İngiltere’de pek çok Amerikan çizgi romanını yayınlayan L.Miller & Son ismindeki küçük bir İngiliz yayınevi siyah beyaz olarak Captain Marvel’i de yayınlamaya başlar. Bu yayınevi, dava nedeniyle derginin yayınına ara verildiğinde, ellerinde yayınlayacak materyal kalmayınca İngiliz çizgi roman yazarı Mick Anglo’nın önderliğinde Captain Marvel’in ismini Marvelman, Captain Marvel jr.’ın ismini Young Marvelman ve Mary Marvel isminide Kid Marvelman olarak değiştirip seriye devam eder. 1963’te durdurulan bu seri 1982 yılında Alan Moore tarafından revize edilip, kendisinin büyük üne kavuşmasına neden olan Marvelman, daha sonraki adıyla Miracleman serisini doğurmuştur.

DC Comics Captain Marvel’in en karışık yayın düzenine sahip çizgi romanlarından biri olmuştur. İlk defa 1973 yılında Shazam ismiyle yayınlanmıştır. O zamanlar DC comics’in karakterlerinin hepsi tek bir evrende değil bütün karakterler kendi evrenlerinde yaşardı. Marvel ailesinin yaşadığı evrende Earth-S’di.

Crisis on Infinite Earths ile bütün DC karakterlerinin tek evrene toplanmasından sonra Captain Marvel, DC evreninde ilk çıkışını 1986 yılındaki Legends mini serisi ile yapar ve Keith Giffen-J.M. DeMatties ikilisinin yazdığı Justice League International’in de bir üyesi olur.(JLI – Kesinlikle bulunup okunması gereken bir seri. Tekrar baskıları yapılıyor.) Ardından Shazam! The New Begining mini-serisi ile Roy Thomas tarafından yeni bir köken hikayesi yazılır. Bu orjindeki en büyük yenilik Billy’nin Captain Marvel’e dönüşdüğünde yine aynı kişilikte kalmasıdır. Bundan önceki yayınlarda Billy ve Captain her zaman farklı kişilikler olarak düşünülmüştür. Bu değişiklik ve mini seri oldukça başarısız bulunmuş ve 1991’de DC’nin Fawcett’i tamamiyle satın almasından sonra Captain Marvel’in orjini Jerry Ordway’in yazdığı The Power of Shazam! Grafik romanı ile tekrar yenilenmiştir. Karakter birkaç farklılıkla Fawcett Comics’teki kökenine döndürülmüştür. Bu revizyon bir öncekinin aksine oldukça başarılı bulunmuş, Power of Shazam! mini serisini sürekli bir yayına çevirmiştir.

Marvel Ailesi

Captain Marvel: Genç Billy Batson Shazam sözcüğünü söylediği zaman Dünyadaki En Güçlü Ölümlü lakabını taşıyan Captain Marvel’e dönüşüyor. İkiside tamamen ayrı kişilikler ve Captain Marvel bir yetişkin. Ailesiz büyüyen Billy büyücü Shazam’den aldığı gücü, ikiz kardeşi Mary Batson ve arkadaşı Freddy Freeman ile paylaşarak Marvel ailesini kurmuştur. Billy’nin ailesi ise mısırda yaptıkları bir araştırmada mezarını keşfettikleri Black Adam tarafından öldürülmüştür.(Ayrıntılı bilgi Black Adam başlığında)

Mary Marvel: C.C. ve Marilyn Batson Mısır’a keşfe gittiklerinde yanlarına kızları Mary’i de alırlar ama Billy’i Amerika’da bırakırlar. Black Adam, Batson’ları öldürdüğünde Mary’i yanına alır  ve kızı Black Adam’ın alt kimliği olan Theo Adam’ın kardeşine bırakır. Theo’nun kardeşi de bir ailenin Mary’i evlat edinmesini sağlar. Seneler sonra Billy Captain Marvel olunca birbirlerine kavuşurlar ve Billy gücünü Mary ile paylaşır. Mary’de sihirli sözcüğü söylediğinde bir yetişkine dönüşür.

Captain Marvel Jr.: Billy’nin yakın arkadaşı olan Freddy Freeman, bir süper kötünün saldırısında ölümcül yaralanır ve Billy arkadaşını kurtarmak için gücünün bir kısmını ona vermiştir.

Black Marvel Ailesi

Black Adam: İkinci Ramses’in oğlu Teth Adam yaptığı işlerle büyücü Shazam’i etkiler ve Shazam’in ilk şampiyonu olup Mısır Tanrılarının güçlerine sahip olur.  Mighty Adam olarak yüzlerce yıl Shazam’in şampiyonu olarak hizmet eder ama daha sonra Shazam’in şeytani kızı Blaze(İlgili bilgi için Bkz: Day of Vengeance yazısı) tarafından baştan çıkarılan Adam güçlerini kötüye kullanmaya başlar. Shazam bunu öğrenince Adam’ı bir kolyenin içine hapseder ve Mighty Adam’ı lanetleyerek ismini Black Adam yapar. Adam’ın ihaneti yüzünden Shazam yeni şampiyonunu seçmek için uzun süre bekler. Daha sonra Billy Batson’un ailesi ve Theo Adam yaptıkları arkeolojik gezide Black Adam’ın mezarını ve hapsolduğu kolyeyi bulurlar. Theo, Batson’ın ailesini öldürüp kolyeyi çalar. Theo kolyede hapsolan eski şampiyonu serbest bırakır ve Black Adam’a dönüşür. Black Adam hayali orta doğu ülkesi Khandaq’ı ele geçirir ve buranın kralı olur.

Isıs: Adrianna Tomaz, Black Adam’a hediye edilen bir köledir. Adam’ın kendisine aşık olmasından sonra Mısır Tanrıçası Isıs’e dönüşmesini sağlayan bir muska almıştır.

Osiris: Adrianna’nın kayıp kardeşi Amon’da köleleştirilmiştir. Köle olarak tutulduğu yerden kaçmaya çalıştığı için sakat bırakılan Amon,. Black Adam’ın gücünün bir kısmını bahşetmesiyle, Captain Marvel Jr. benzeri güçlere sahip olmuş ve Osiris adını almıştır.

Sihirli Shazam! Kelimesini söyleyen şu Tanrıların güçlerini alıyor:

S: Solomon’un bilgeliği. Ayrıca Marvel ailesinin üyelerine insanları hipnotize etme yeteneğinide veriyor.

H: Herkül’ün gücü.

A: Atlas’ın dayanıklılığı.

Z: Zeus’un yeteneği. Bu güç söyleyeni Marvel formuna dönüştürürken oluşan yıldırımı oluşturmanın yanında kişiyi her türlü büyü ve sihire karşı koruyor.

A: Akhilleus’un cesareti.

M: Mercury’nin hızı.  Ayrıca bu güç Marvel’lerin uçmasını sağlıyor.

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

3 Yorum “Captain Marvel(Shazam!)”


  1. […] Thor’a nazaran daha az bilinen bir tiptir. Tengunner’un Marvel ailesi hakkındaki güzel yazısı karakteri çok tanımayanlar için aydınlatıcı […]


  2. […] Taşa dönüşen Isis‘i kurtarmalı. Benim beyaz varlık adayım ama çok bariz bir seçim olduğu için […]


  3. […] Captain Marvel’in yayın hayatını ilk yıllarından günümüze kadar anlatan bir yazı dizisi yayınlandı […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: