JLA: Crisis of Conscience

JLA: Crisis of Conscience, Identity Crisis ile Infinite Crisis’i birbirine mükemmel bağlamış. Identity Crisis’in büyük bir hayranıyım, son senelerde süper kahramanlarla ilgili yapılmış en sağlam maceralardan biridir. Bu macerada olaylar tam olarak Identity Crisis’in bittiği yerden başlıyor. Identity Crisis’te Justice League’in bazı üyelerinin geçmişte gizli kimliklerini öğrenen düşmanlarının hafızasını sildiğini öğrenimiştik. JLA süper kahramanların kimliğini öğrenen bir başka isim Dr. Light’ında JLA gözetleme kulesini basmasından sonra hafızasını silmiş, tabiri caizse birazda aklını almıştı. Dr. Light’ın bir daha kimliklerini öğrenmemesi için olayı bir sonraki aşamaya getirip Dr. Light’ı Zatanna’nın güçleriyle aptallaştırmışlardı. Olayı sonradan gören Batman ise JLA’ya karşı çıktığı için hafızası silinmişti. Aslında böyle bir durumda hafıza silme önerisini yapan kişinin Batman’in olması şaşırtıcı olmazdı. Ne de olsa suçlular üzerinde en agresif yöntemleri kullanan o. Hikaye de Batman böyle bir şey yapılmasına asla izin vermeyeceğini söylese de burada Batman’in karşı çıktığı olay bu işlemi JLA içinde sadece belli başlı kişilerin yapmasıydı. Superman, Wonder Woman ve Batman gibi JLA’nın ağır toplarına hiç danışılmamasıydı.

Identity Crisis’in hemen sonrasını anlatan bu hikayede JLA üyeleri Batman’e hafıza silme işlemini söylemeyi kararlaştırıyorlar. Olaylardan çoktan haberi olan Batman JLA ile konuşacağı bir şey olmadığını söylüyor, JLA’ya abartı bir tepki verdiği bile söylenebilir hatta. Bu sırada da geçmişte hafızası silinen düşmanlar Despero’nun yardımıyla hafızalarını geri kazanıyorlar ve süper kahramanların peşine düşüyorlar. Serinin tamamını anlatmayacağım sadece Batman’in verdiği aşırı tepkiye geleceğim.

Batman dedimya JLA’ya inanılmaz bir tepki veriyor. Yeri geliyor Hawkman ile kavga ediyor yeri geliyor JLA’yı evinden kovuyor. Bütün bunların sebebide serinin sonunda açıklanıyor. Batman’in kızdığı tek olay kendi hafızasının silinmiş olması değil, aynı işlemin Catwoman’a da yapılmış olma ihtimali. Zamanında Batman’in en tehlikeli düşmanlarından olan Catwoman’ın yıllar içinde geçirdiği değişimin sebebinin Zatanna’nın hafıza silme işlemiyle alakalı olması Batman’i delirten şey. Yıllarca Catwoman’la yaşadığı herşey belki de bir yalandan ibaretti. Hikayenin geneli oldukça iyi olmakla beraber özellikle bu kısmını inanılmaz beğendim.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: