Madame Xanadu

Madame Xanadu, Vertigo’nun geçen sene yayınlamaya başladığı yeni bir seri. Yazarlığını Matt Wagner, çizerliğini ise Amy Reeder Hadley yapıyor. Bu seriyi diğer Vertigo yayınlarından ayıran en büyük özelliği DC evreninde geçiyor olması. Sandman’in ilk macerasında Arkham tımarhanesi’ni, Jonathan Crane ve Scott Free gibi karakterleri görmüştük ama diğer serilerde bu tip şeylerden Vertigo kurulduktan sonra genelde kaçındılar. Burada Matt Wagner kişisel çabaları sonucu seri Phantom Stranger, Demon gibi DC evrenindeki bazı karakterleri konuk alıyor ve Spectre’nin doğuşu, Starheart’ın Alan Scott’ı buluşu gibi DC evreninde olan bazı olaylara ışık tutuyorlar.

Matt Wagner çok sevdiğim bir yazar. Zaten seri geçen sene en iyi yeni seri dalında Eisner ödülüne aday oldu. Amy Hadley ise bu seriyle parlayan yeni bir çizer çok sade ve güzel çizimleri var. Seride yayınlanan şu anki macerayı ise Madame Xanadu’da büyük emeği olan Michael Kaluta çiziyor. Kaluta’nın macerasından sonra Amy Hadley geri dönecek.

Tarot kartları sayesinde geleceği görebilen Xanadu’nun çizgi romanları sadece DC karakterlerini değil, büyücü Merlin ve Lady of the Lake gibi efsanevi karakterleri de bünyesinde barındırıyor.

Serinin ilk 10 sayısını kapsayan 240 sayfalık ilk cilt 12.99$ fiyatla geçtiğimiz aylarda çıktı. Ayrıca ilk sayı Vertigo’nun sitesinden ücretsiz olarak okunabilir. Ben hayran kaldım.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

One Comment “Madame Xanadu”


  1. […] DC evrenini birbirinden ayrı tutulmaya çalışlırdı, DC’nin inadı kırıldı belkide. Madame Xanadu gibi dergilerin bunda etkisi büyüktür. Death daha önce Captain Atom’un dergisinde tek […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: