Jay Garrick: Yaşayan En Hızlı İnsan

fastestmanalive

-Nasılsın, tatlım?

-Yoruldum. Eskiden hiç yorulmazdım.

Jay Garrick, DC evreninin en yaşlı kahramanlarından biri, Cry for Juctice’da karısına yorulduğunu söylüyor. Nasıl yorulmasın? Flash çizgi romanlarını mahvetmeye ant içmiş DC ile uğraşmaktan yorulmuştur belki de.

Flash çok fazla sevdiğim çizgi romanlardan değildir. Bunun en büyük sebebi karakterin içine düştüğü belirsizlik sanırım. Okuduğum bütün çizgi romanlardaki Flash Wally West’dir. Mark Waid’in yarattığı Kid Flash/Impulse Bart Allen’sa bana inanılmaz zorlama bir karakter olarak gelir. Kendini DC evrenini kurtarmak için feda eden Barry Allen’in gelecekten gelen torunu Bart. Bu orjin bana çok itici geliyor. Yine de katlanıyorumdum kendisine, gayet komik bir karakteri var aslında.

Barry’nin de dönüşüyle Flash’lar içinden çıkılamaz bir karışıklığa girdiler. Barry’nin rezalet geri dönüş hikayesi de zaten her şeye tuz biber ekiyor. Yirmi beş yıl sonra ölümden dönüşünü Azrail’den koşup kaçarak yapan Barry, bir Final Crisis ile geri döndü. Şimdi Flash: Rebirth ile dönüşününün ardındanki sis perdesi aralanıyor. Barry’nin dönüşünün sebebi en büyük düşmanı Professor Zoom. Yarattığı dahiyane planla Barry’i hayata döndürüp, ondan intikam alacak. Bambaşkaymışsın Zoom. Kaybedeceğini bilmiyor musun? Jason Todd’un diriliş masalından sonra hayatımda gördüğüm en uyduruk diriliş hikayesi. Flash: Rebirth henüz bitmedi ama durumu kurtaracağına dair bir inancım yok. Geoff Johns çok sevdiğim bir yazar ama Legion of 3 Worlds ile Bart Allen ve Superboy’u diriltişi tam bir faciaydı.

Jay diğer Flash’lara göre daha geri planda olduğundan temiz kalmayı başardı. Daha geri planda çünkü yaşlı. Jay’in birbirinin kopyası diğer karakterlerden en büyük farkıdır yaşı. Diğerlerinden daha farklı bir bakış açısı, tecrübesidir onu ön plana çıkaran. Pek çok karakterin sorunlarını ilk danıştığı kişidir. Jay herhalde DC’nin en önemli eğitmenidir. Akıl hocası ve eğitmendir ama yeri geldiğinde hala kahramanlık görevlerini de layıkıyla yerine getirir. Kendisi gibi yaşlı, başarılı bir kahraman ama başarısız bir baba olan ilk Green Lantern Alan Scott ile yakın arkadaştır. Zaten her Flash’ın en yakın arkadaşı bir Green Lantern’dir. Karakterin en beğendiğim yönüyse JSA dergisinde maceranın anlatıcılığını yaptığı zamanlarda sezdiğim o hafif karamsar bakış açısı. Yıllarca koşmanın, savaşlara katılmanın verdiği yorgunluğu her zaman dile getirmesede bu kısımlarda sezmek mümkün.

Son zamanlarda ben de Jay gibi yoruldum, DC. Saçmalıklarından, hak ettiği değeri gösteremediğin karakterlerinden yoruldum. İstediğin kadar hızlı koşan karakteri geri getir ama Wally’nin hak ettiği kostümü giyemediği, artık sadece fosil olmuş çizgi roman okurlarının tanıdığı Barry’nin hayata döndüğü, Bart’ın ölüp  zorla dirildiği bir evrende, benim gözümde yaşayan tek en hızlı insan Jay Garrick’tir. Başkası değil.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: