Cry For Justice

James Robinson’un en kötü işlerinden biri olarak adını yazdıran bu mini serinin özeti şu: Şiddet için şiddet. Çizgi roman da bir karakterin ölümü okuyucuda etki bırakması için sık sık kullanılır. Tabi ölen karakterlerin dirilmesiyle artık eskisi kadar etki bırakmıyor. Cry For Justice’da ise durum farklı o kadar boş ve duygusuz bir seriki ne Roy’un başına gelenlere üzülebiliryosunuz ne de Oliver Queen’in yaptıklarına.

Daha önce pek çok defa anlatılan bir hikayeyi anlatmak istedi Robinson. Hal Jordan’ın Coast City’nin yıkımından sonraki bunalımının benzerini Green Arrow’a uygulamak istedi. Kabul ediyorum düzgün yazılsa iyi malzeme çıkacak bir konu. Gittikçe dibe batan Green Arrow dergisinin belini doğrultabilirler. Bundan sonrası için umudum var çünkü Rise and Fall serisini karakterin duygularını çok iyi yansıtan bir yazar olan J.T. Krul yazacak.

Cyborg Superman ve Mongul, Coast City’i yok ettiğinde Hal Jordan kendini kaybetmiş, Parallax’ın kontrolüne girip tüm Green Lantern Corps’u harcamıştı. Ardından da evreni yok etmeye çalışmıştı. İronik şekilde kendisini durduran en iyi arkadaşlarından biri Oliver Queen’di. Green Arrow’un Hal gibi evrene format atacak bir gücü yok. Star City yıkımı, oğlunun kolunu kaybedişi ve torununun ölümünden sonra tüm bunların sorumlusu Prometheus’u öldürüyor. Artık suçlulara kendi adaletini uyguluyor. Bir nevi Punisher. Aslında bu Oliver için yeni bir şey değil. Mike Grell’in Green Arrow’u yazdığı ve çizdiği dönemde de adam öldürüyordu Oliver. O seri şu ana kadar yayınlanmış en başarılı Green Arrow serisi olduğundan belki de o konsepte geri dönme çabası içinde DC. Dediğim gibi benim bütün bunlarla sorunum yok. Tek problem bu konuların işlenişi. Ancak bu kadar kötü olabilirdi.

Robinson’un bayat diyalogları, JLA üyelerinin aptallığı, gereksiz şiddet kullanımı, Captain Marvel ve ailesinin bir süredir ırzına geçen DC’nin bu konuda bambaşka boyutlara geçmesi, serinin neden kötü olduğunu böyle anlatmaya devam edebilirim ama en azından çizimleri güzeldi.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

3 Yorum “Cry For Justice”


  1. Ben bu seriyi beğendim, özellikle çizimleri çok çok çok çok başarılı. Hikaye, eh; gerçekten de Captain Marvel ve maaiyetinin DC tarafından dilim dilim doğranması devam ediyor, kardeşim Kingdome Come dışında şu adamı güzel bir hikayede daha kullansanız ölür müsünüz?

    • tengunner Says:

      Ölürler herhalde. Trials of Shazam! ile köklü değişikliklere gittiler ama Tawky Tawny gibi uçuk konseptleri(gümüş çağ hastalığı) diriltmeleri bardağı taşırdı.

      Marvel ailesini kapsayan büyük bir retcon gelecektir bir iki sene içerisinde. Büyücü Shazam ölümden geri döndü, çok saçma bir şekilde. Büyük ihtimalle Freddy’den güçlerini alacaktır. Billy Batson ve Mary’nin güçleri geri gelecektir. Black Adam ve Isis’i taşa çevirdiler zaten.


  2. […] kötü bir macera olan Cry For Justice‘da Hal Jordan’ın Lady Blackhawk ve Huntress ile grup seks yaptığının söylenmesi, […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: