Magog İptal!

Demiştim ki bu derginin 10-15 sayı süreceğini görmek beni üzüyor. Geleceği gördüğümü falan iddia etmiyordum, sadece açıkca görülebileni belirtiyordum. Magog 12. sayısı ile raflara veda ediyor.

Ön plandaki karakterler aşırı kullanıldığından dolayı belli bir süre sonra sıradan olaylar derginin satışını destekliyemiyor. Okuyucu bunlara doyuyor. Yayınevide uç noktalara gitmek zorunda kalıyor, 100.000 Kriptonlunun ortaya çıkması gibi. Tamamıyla acınası bir teşebbüs.

Geri plandaki karakterler öyle değil uç noktalara da gitseler, sıradan konuları da işleseler, siz o dergiyi zaman geçirmek için büyük keyifle okuyabiliyorsunuz. Hikayelerde yazarlar karaktere daha fazla odaklanabiliyorlar, karakter gelişimini sağlayabiliyorlar. Bu gelişim mevzusu büyük karakterlerin son zamanlardaki büyük problemlerinden biridir belki de. Büyük karakterin, çok sayıda da yan karakteri oluyor. Superman’den devam edersek şu an süren War of Supermen(ve öncesi) hikayesinde o kadar çok karakter var ki hikaye hem başka dergilere yayılmak zorunda kalıyor hem de olayın ana kahramanı Superman’e yeteri kadar vakit ayrılamıyor. Onun yerine sayfalarca birbirini döven uçan adamlar var.

Magog gibi karakterlere hep şans veririm çünkü yazar da iyiyse bazen yeni şeyler yaparlar bu karakterlerle. Magog’ta da Giffen çok başarılı kötü karaktler sundu bizlere. Derginin muhteşem olduğunu, insanı aydınlattığını falan da iddia etmiyorum ama ilgi çekiciydi. Karakterin düşünce yapısını Giffen çok iyi aktarıyordu okurlara. Bu da pek çok çizgi roman yazarının yapamadığı bir şey(Sana sesleniyorum James Robinson).

10. sayının ardından seriye Giffen veda etti, büyük ihtimalle artan iş yükünden dolayı. 11. Sayının tanıtımında temmuz ayında 5 sayılık bir maceranın başlayacağı duyurulmuştu. Çizer ve yazar Scott Kollins olacaktı. Kollins ismi değişmedi ama maceranın süresi değişti. 5 Sayılık macera 2 sayı sürecek ve 12. sayıyla Magog yayın hayatına veda edecek. JSA’dan ayrılmasından sonra büyük ihtimalle sonu limbo. Arada büyük maceralarda bir kaç panel gözükür. Umarım Kollins iyi bir sonla bitirir dergiyi, çünkü en azından o kadarını hak ediyor. Elveda Magog!

Edit: Scott Kollins’in macerayı JSA özel sayısı ile bitireceği açıklandı. Yani macerayı kısa kesmek zorunda kalmayacak. Büyük ihtimalle bu sayıyla Magog’u tekrar JSA’ya dahil edip, karakteri limbodan kurtaracaklar.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler:

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

One Comment “Magog İptal!”


  1. […] öldürmeli. Yoksa Magog dünyayı büyük bir savaşın içine atacak. Günlerin sayılı Magog. Max Lord’un Magog dışında da bir hedefi olmalı. Çünkü Generation Lost, Birghtest Day […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: