Bana DC Irkçıdır Dedirtemezsiniz!

The_Brightest_Day_Aqualad_and_Deadman

DC’ye ırkçı mı diyorduk? Bugün DC’nin blogu Source‘da yayınlanan haberde yeni Aqualad görücüye çıktı. Aslında ilk defa görülmüyor, ilk defa görüldüğü yere daha sonra değineceğim. Kapakta kanlar içindeki Deadman’in arkasındaki kişi, yeni Aqualad. Belki de Deadman’i o hale getiren de kendisi. David Finch’in çizdiği kapağa bayıldım aslında. Normalde pek haz etmediğim bir çizerdir. Garip anatomik hatalar yapıyor, bana biraz Rob Liefeld’i anımsatıyor.

Aqualad’a dönelim. Brightest Day 4. sayıda göreceğimiz Aqualad, Meksikalı bir siyahi. DC gelen suçlamalar üzerine bir anda bu karakteri üretmedi tabi. Çeşitlilik için çalışıyorlar ama açıkcası kimseye yaranamıyorlar. Çünkü bu karakterin yaratım süreci bir başka.

İlk Aqualad ya da Tempest(Garth) Teen Titans’ın kurucularından. Infinite Crisis sonrası kayıplara karıştı. Eğer DC’de bir karakter kayıplara karıştıysa bilin ki DC o karakterle ne yapacağını bilmiyor(Misal eski Batgirl Cassandra Cain).  O dönemde Aquaman da bir çıkmazdaydı. Eskiyi öldürüp yeni bir Aquaman yarattılar. Bu yeni Aquaman ile Tempest’i hiç birbirine katmayalım, karışıklık olmasın diye Garth piyasadan silindi. Yeni Aquaman tutmayınca o da kayboldu. Öldü mü, kaldı mı bilmiyorum. Blackest Night öncesi Tempest geri döndü. Hem de ne dönüş. Karakterle ilgili ciddi planlar olduğunu sanırken Tempest Blackest Night’ta öldü. Ölmek için döndü yani.

Şimdi yeni bir Aqualad geliyor. İlk defa görüldüğü yerse yeni başlayacak olan Young Justice çizgi film serisi. Yani DC çizgi film için böyle bir karakterin yaratılacağını biliyordu, o yüzden Tempest’i temizledi. Yeni Aqualad’in çizgi roman evrenine dahil olması için önünü açtı. Şimdi bunu okuyunca insanın aklında şu düşünce oluşuyor “Ne gerek vardı?”.

Justice League animasyonu yayınlanacağı zaman ekipte siyahi bir üye olsun diye o dönemki Green Lantern Kyle yerine John Stewart kullanılmıştı. Yani TV’de tamamen beyazlardan oluşan bir ekip satmaz, çeşitlilik lazım. Tamam anlaşılabilir ama mevcut siyahi karakterlerden birini ekibe katmak yerine(John Stewart örneğinde olduğu gibi) ya da yepyeni bir isimle yeni bir karakter yaratmak yerine beyazı siyaha çevirmek, ırkçı olmadığını ispat etmek için benim zenci arkadaşlarım da var demeye ya da homofobik olmadığını ispat etmek için benim gay arkadaşlarım da var demeye benziyor. Yani itici ve yapmacık bir tavır.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: