Batman: Odyssey

Bugünkü Batman’i tanımlayan yazarlar Frank Miller, Danny O’neill gibi isimlerse çizer olarak modern görünümünü kazandıran en önemli isim Neal Adams’tır. Özellikle Danny O’neill ile beraber çalıştığı sayılarla efsane statüsüne erişmiştir.Lakin o sayılar maalesef dönemin anlatım tarzı yüzünden meraklısı olunmadığı sürece okunmuyor. Neal Adams’ta röportajlarında bunu belirtmişti, yaptığı Batman işlerinin kendisini tatmin etmediğini söylüyordu. O yüzden yeni bir Batman projesinin üzerinde çalışmaya başladı, Batman: Odyssey.

Batman ilk yaratıldığı dönemde bir kaç sayı boyunca silah kullanmıştı, Punisher tarzı bir intikamcıydı. Daha sonra editörler Batman’in daha çok çocuklara yönelik olmasını istedikleri için silahlardan vazgeçildi ve Robin yaratıldı. Neal Adams’da bu dönemden besleniyor hem yazıp hem çizeceği bu yeni seride. Batman’in niye silah kullanmaktan vazgeçtiğini yazacak Odyssey’de.

Olayın başlangıç noktası zaten direk ofsayt. Batman’in niye silah kullanmadığını göstermek yeni bir konu değil. Zaten üç beş Batman dergisi okuyan biri sebebini az çok anlar. Herneyse, Neal Adams’ın yeniden Batman çizeceğini duymak bende merak uyandırmıştı. Ardından serinin yazarlığını Neal Adams ile beraber Frank Miller’ın yapacağı söylenmişti ama Frank Miller yoğunluğu nedeniyle projeyi bıraktı. Keşke bırakmasaydı.

Derginin tanıtım sayfaları dün çıktı, bugün de Amerika’da raflarda olacak. Tanıtım için söylenebilecek tek şey; hüsran. Neal Adams, Alan Moore’un yok ettiği düşünce balonlarını kullanıyor, kötü diyaloglar yazıyor, üstelik anlatım tarzı da 70’lerin tarzından pek farklı değil. Üstat hala çok iyi bir çizer ama yazarlık konusunda sınıfta kalıyor maalesef.

Batman: Odyssey’in tanıtım sayfalarına buradan, Neal Adams’in hem yazıp hem de çizdiği bir başka çizgi roman Skateman ile ilgili güzel bir yazıya buradan ulaşılabilir.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: