JFK Öldü ama Castro Yaşıyor!

“Truth, Justice and The American Way”

Superman dergileri üzerinde bir dönem bu söz vardı. Daha sonra Superman’in daha evrensel bir kahraman olması gerektiğini düşündükleri için “Amerikan Tarzı” kısmı çıkarıldı. JMS Superman’i o döneme geri döndürmeye çalışıyor. Superman epey bir süredir Yeni Kripton gezegenindeydi ve Dünya’da olup bitenden haberi yoktu. Şimdi kaybettiği bağı tekrar kurmaya çalışıyor. Bunuda Amerika’yı ayakları üzerinde gezerek yapıyor. Yani Superman, Forrest Gump’a döndü ve Amerika’yı geziyor.

Olayın çıkış noktası oldukça kötü. Bir kadın, kocasını beyin tümöründen kaybettiğini söylüyor. Tümör doktorlar tarafından alınamayacak durumdadır. Sadece Superman, X-Ray görüşüyle tümörün yerini belirleyebilir ve ısı görüşüyle tümörü yok edebilirmiş. Öncelikle bu iş için gidilecek başka bir sürü kahraman bulunabilirdi, Superman ne ara cerrah oldu? Rich Lovatt yazısında olayı çok iyi anlatıyor. Eğer Lex Luthor, Reed Richards gibi beyinler gerçekten var olsaydılar, şimdiye kadar kanseri tedavi etmişlerdi. Çizgi roman dünyasıyla, gerçek dünyayı birbirine bu kadar yaklaştırmamak gerek. Süper kahramanlar her soruna çare olsaydı o zaman yaşanan evren bir ütopyaya dönerdi. Superman, yüz binlerin ölümünü engellemek için Kripton’dayken, Dünya’da olan birini kurtaramadı diye bu kadar bunalıma girmemeli. Bu olay direk Superman’in diğer kahramanlara verdiği bir öğüdü aklıma getirdi: “Bazen elinden gelenin en iyisini yapsan bile, herkesi kurtaramazsın”.

Yine Rich Lovatt’ın değindiği bir konu çiftçi Jonathan Kent’in Clark’a verdiği öğüt. Baba Kent diyor ki “Tarlayı zaman zaman nadasa bırakmak gerek. Aynı toprakta uzun süre kalan bir ekin, giderek azalır ve en sonunda ölür. Sanırım insanlar da böyle, aynı yerde çok uzun süre kalırsak içten içe çürümeye başlıyoruz.” Bunu diyen bütün ömrünü Smallville’de çiftliğinde geçiren Jonathan Kent. JMS’nin öğüt veren tarzının dozu daha Superman’de ayarlanamamış.

701. Sayı kabul edebilirim ki iyiydi. Yani JMS’nin yapmaya çalıştığı şey, işlediği bazı konular iyiydi ama Superman’i çok fazla Amerikan’laştırıyor. İntihara teşebbüs eden kızı durdumak için Superman hayatın adaletsizliğinden bahsediyor ve şöyle diyor: “John. F. Kennedy öldü ama Fidel Castro hala yaşıyor. Bu nasıl Adalet!” Bu işte son nokta. JMS’nin Superman’i cahil bir Amerikalı. Tartışılabilecek bir görüş olabilir ama Superman, benim evrensel bir değer olduğuna inandığım bir karakter. Her karakter taraflı olabilir ama Superman tarafsız olmalı.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

3 Yorum “JFK Öldü ama Castro Yaşıyor!”


  1. […] Superman 701’in yazarlığını şu aralar Hoz Comics tarafından yayınlanan Spider-Man’de okuduğumuz J.M. Straczynski yaptı. JMS zaten sektörün önde gelen isimlerinden biri ve onun yazdığı çizgi romanlar bana fikir açısından kısmen yeni, okuma açısından da tamamen old-skool geliyor. Kendi Graphic Novel’larından öte, yazdıkları karakterler ile ilgili “run” yapabilen ender yazarlardan biri. Superman ile yaptığı ise oldukça ilginç: En güçlü süper kahraman, uçmayı bırakarak yeryüzünde yürümeye başlıyor ve “sıradan” insan problemleri ile iglilenmeye başlıyor. Son zamanlarda okuduğum en güzel ve optimist çizgi romanlardan biriydi. Özellikle son 2 sayfa süperdi bence. Ancak “saçma” kabul edilebilecek yönleri de vardı ve Tengunner şu post’unda bunları gayet güzel özetlemiş. […]


  2. Bu konuda çok indirgemeci bir yorum yapmak istemiyorum ama, Superman’de “ortalama” amerikalı okuyucuların bir çizgi romanda görmek istediği herşeyin konsantre halini görüyorum ben. Truth, Justice and American way, bunun en güzel özeti herhalde.

    Straczynski severek takip ettiğimiz bir yazar, ama gol atabilmek için topa elle vuruyorsa bunu insanların gözüne sokmakta sonuna dek haklıyız.


  3. […] teşkil etmiyordu. JMS’nin Superman’i cahil ve aşırı milliyetçi hale çevirmesinden bahsetmiştim, daha fazla uzatmayayım bu […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: