Darkseid

Darkseid acımasız, tüm insani duygulardan arınmış, yıkıcı bir varlık.Onun dünyasında kendisinden başka hiçbir şey gerçek değil. Bütün kainat ondan nefret etmeseydi o kusursuz olurdu. Bu yüzden tüm kainata kendi bakış açısını empoze etmek zorunda yoksa asla rahat edemez. Darkseid sevgi, şefkat, üzüntü gibi hisleri tanımaz. Canavarca, sosyopatça bir şekilde O, yaşayan tüm özgür iradeli varlıkların düşmanıdır. Darkseid olmayan her şey ona göre bir dikendir ve yontulması gerekir. Sadece tüm kainat Darkseid’in ifadesinin bir yansıması olduğu zaman o rahat edebilir. O korkunç şeyler yapıyor çünkü yapmak zorunda…

Grant Morrison

Hep aklımda Darkseid ile ilgili bir şeyler yazmak vardı; ama yaratılmış en kaliteli kötü karakterlerden biri olan bu tiranla ilgili söyleyeceklerimi toparlamak benim için inanılmaz güç oldu. Çünkü ne yazarsam yazayım yetersizlik hissi veriyordu. O yüzden bu heyuladan bahsetmeye, yaratıcısından sonra karakteri belki de en iyi anlayan kişinin anlatımıyla başlamak ve yorumlamaya devam etmek en akıllıcası gibi göründü.

Bir arkadaşım bana günün birinde şu soruyu sordu “Ben sık sık karşıma çıkan ama hiç tanımadığım birinden nefret ediyorum. Acaba benim hakkımda da böyle düşünenler var mıdır?” Hiç tanımadığımız, bize ne iyi ne kötü etkisi olan bir kişiye karşı hür irademiz sayesinde herhangi bir duygu besliyebiliyorsak, kusursuz olamayız, görünemeyiz. Kusursuzluğun karşısındaki engel özgür iradedir. Darkseid kusursuz olmak istemiyor ya da öyle olduğunu iddia etmiyor ama istediğine ulaşmasının yani tüm kainatı Darkseid’in bir yansımasına çevirmesinin tek yolu bu: Herkes onun kusursuz olduğuna inanmalı.

Hür iradenin gücünü ilk kez tüm işkencelere rağmen kontrol edemediği Mister Miracle’ın Apokolips’ten kaçmasıyla fark eder. Her şeyi kontrol edememektedir. Amacına ulaşsa bile hür iradeye sahip olan biri ondan memnun olmayacaktır, Darkseid’in sahip olduklarını kaybetmesi için uğraşacaktır. Bu yüzden kendisininki dışında tüm iradeleri bastırmak zorundadır. Bunu da sadece Karşıt-Yaşam Denklemi ile yapabilir.

Yaşam bir gizemse, Karşıt-Yaşam acı gerçektir. Denklem, görene veya duyana yaşamın, umut ve özgürlüğün amaçsızlığını kanıtlar. Adı Karşıt-Yaşam’dır çünkü biri sizin üzerinizde mutlak kontrole sahipse yaşıyor sayılmazsınız.Darkseid hayatını bu denklemi çözmeye adamıştır. Yaptığının iyi mi kötü mü olduğunu sorgulamaz. Çünkü Darkseid’in haklı çıkarılmaya ve yaptıkları için mazeret göstermesine ihtiyacı yoktur.

Darkseid ister ve olması için manipüle eder. Usta bir stratejisttir. Önünde atlatması gerekenler vardır. İlk engel tahtın ilk mirasçısı, barışçıl abisidir. Abisinin hakkı olan Omega güçlerini ele geçirip, abisini ortadan kaldırır. En büyük destekçisi Darkseid’in acımasızlığından gurur duyan annesidir. Ama bu taşlaşmış varlığın bile bir kalbi vardır. Bir pasifist olan Suli’ye aşık olur ve onun düşüncelerinden etkilenir. Bu sayede Darkseid ilk defa kendini sorgular. Bundan memnun olmayan annesi ise Suli’yi zehirletir. Bunun karşılığında Darkseid eski arayışına geri döner ve her türlü duyguya sırtını dönmüştür. Annesini öldürtmüştür, zehirleterek.

Darkseid’in bakış açısı, cennet tasfirinin çarpıtılmış bir versiyonudur. Cennette kimsenin aklından kötü bir şey geçemeyeceği, kıskançlık, kin gibi duygulardan arınacağımız söylenir. Bu da hür iradenin ortadan kalkmasıdır. Darkseid evrene düzenin gelmesinin gerektiğini ve bu düzeni sağlamayı kendisinden başka kimsenin hak etmediğine inanır. Kuracağı düzen herkes için değil sadece onun için kusursuzdur. Çünkü sadece Darkseid’in iradesi vardır. Gelecek düzenin diğerleri için iyi olacağını iddia etmez. İddiası herkesi kararsızlığın kaosundan kurtarmaktır.

O, Darkseid.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler:

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

2 Yorum “Darkseid”

  1. tengunner Says:

    Karakterin orijinini, yaşadıklarını değil de daha çok düşünce yapısını, yapmak istediklerini aktarmak ve yorumlamak istedim. Umarım başarmışımdır.


  2. Fan-Fuckin-tastic, ellerine sağlık.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: