Tuhaf

Hugo Strange

Sınavda senelerdir gördüğüm basit bir formülü hatırlamakta güçlük çekerken, Dr. Hugo Strange’in tuhaf devamlılığını en ince ayrıntısına kadar hatırlayabiliyorum. Hafıza denen şey gerçekten çok tuhaf.

Beni süper kahraman çizgi romanlarından soğutan ilk husus karakterlerin ölüp dirilmesiyse, ikincisi de karakterlerin sürekli değişen devamlılıkları. Çoğu zaman ikincinin sebebi de birinci oluyor. Aynı Doktor Hugo Strange’de olduğu gibi.

Hugo Strange’in en tuhaf özelliği neredeyse göründüğü her maceranın sonunda bir şekilde ölmesi. İlk Detective Comics 46. Sayıda ölüyor ardından tam 37 yıl sonra Steve Englehart’ın yazdığı Strange Apprations isimli macerada aslında ölmediği ortaya çıkıyor. Bu macera Batman mitosunda önemli bir hikayedir. Efsane bir Joker yorumuna sahiptir. Bu macerada tekrar ortaya çıkan Hugo Strange dövülerek öldürülüyor ve bir fıçının içine konulup denizin dibini boyluyor. Bu ölüm Hugo Strange’in vadesinin gerçekten dolduğu için yani hikayeye yapabileceği maksimum katkıyı yaptıktan sonra geldiği için anlamlı. Yani bundan sonra yapılan her şey zorlama.

Tadında bırakmak tabii ki bildiğiniz gibi çizgi roman yazarlarının bilmediği bir kavram. Meğer Hugo Strange yediği dayak ile ölmemiş. Aldığı bir kimyasalla kalp ritmini yavaşlatmış ve ölü taklidi yapıp kurtulmuş. Ardından kendisini ölümüne dövenlerden intikam almak için geri dönüyor ama maceranın sonunda yine bir patlamada ölüyor. İnanmayın.

Daha sonra Strange tekrar geri dönüyor ve bu sefer canlı olarak yakalanıyor. Bir sürü gereksiz şey. Sonra Strange için toplam üç tane Batman’le ilk tanışmasını anlatan macera var, belki daha fazla bilemiyorum. Araştırmakta istemiyorum açıkçası. Bunlardan birinde de Hugo Strange bir cüce. Daha önceki maceralarda Batman’in yerine geçen Hugo’yu cüce yaparak bütün devamlılığı hiçe sayabiliyor yazarlar.

Bu bilgi çöplüğünün kime ne gibi faydası olacak merak ediyorum. Böyle faydasız bilgiler zihnime yapışırken ihtiyaç duyduklarımı hatırlayamamam ya da yaşadığım bazı şeyleri unutmamsa tam anlamıyla: Tuhaf.

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler:

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

5 Yorum “Tuhaf”

 1. yunus Says:

  yazıyla alakasız olacak ama google amca beni buraya yönlendirdi. nolan’ın yeni batman filminde kötü karakter dr. hugo strange olabilirmiş. hakkısında bilgi arıyordum, blogun çıktı karşıma.
  http://blog.moviefone.com/2010/11/17/the-dark-knight-rises-villain-tom-hardy/

  • tengunner Says:

   Hoşgeldin :)

   Karakterle ilgili ayrıntılı bilgi yazıdaki comicbookresources linkinde ve wikipedia da bulunabilir.

   Tom Hardy Hugo Strange için biraz genç kaçar diye düşünüyorum. Benim tahminim Hush rolünde olacak Tom Hardy.

 2. carnage86 Says:

  comics karakterlerinin öldürülüp diriltilmesi gayet olağan bir durum.


 3. Hugo Strange karakter olarak Arabesk’te Necati Bilgiç’in canlandırdığı karakterin silik bir fotokopisi gibi, zart zurt ortaya çıkıp insanların sinirlerini bozmaktan başka bir işe yaramıyor.

  Çizgi Roman karakterlerinin ölüp ölüp dirilmesi normal bir durum tabii ki ama, b.ku çıkarılmadığı müddetçe.

 4. carnage86 Says:

  Batman’in çok az öyküsünü okumuş biriyim fakat R.I.P’deki antogonist karakter olan Simon Hurt ile Hugo Strange’i oldukça benzetiyordum. Yabancı forumlarda Simon Hurt’ın Hugo Strange olabileceğini düşünenler var:

  http://forums.comicbookresources.com/showthread.php?t=249438

  That and the initials Simon Hurt is Hugo Strange in reverse.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: