Batman A.Ş.

Bruce’un gidişi ile ilgili epey yazı yazmışken, dönüşüyle ile ilgili pek bir şey yazmadığımı fark ettim. Bu da sanırım olan bitenin gözümde pek değerinin kalmadığının bir göstergesi. Bu demek değil ki Morrison kötü yazıyor. Aksine çok eleştirdiğim Morrison Batman and Robin serisinin ilk 15 sayısında resmen döktürdü. Bu sayılardan alınan lezzet unutlacak gibi değil. Seri, hiç sevmediğim Jason Todd’un okunması gereken diyalogu sayesinde(Bana Batman ve Joker’in Killing Joke’un sonundaki konuşmasını hatırlatıyor), aslında karakterin dönüşü iyi kotarbilseydi ortaya ilginç bir sonucun çıkabileceğini bile düşündürttü. Tabi Judd Winick sayesinde bu düşünceden çabuk uzaklaştım.(Buna bir sonraki yazımda değineceğim)

Return of Bruce Wayne mini serisi kopuk, etkisiz bir kaç macera olarak kaldı. Bunca sayıdır yaşananların neredeyse hiç bir değeri hissedilmedi. Bunun da sebebinin Morrison’un yazdıklarının kayda değer bir sonunun olmaması. RoBW hariç Morrison beklentiyi öyle yükseltiyor, her sayıdan aldığınız tat giderek öyle artıyor ki elinize geçen sonuç sizi tatmin etmiyor. Morrison’un Batman’inin ve Final Crisis’in özeti budur. Bütün her şeye nokta koyacak bir final beklemiyorum ama her şeyin son 5-6 sayfada çözüldüğü maceralar zevkin ardından gelen acı gibi.

Buna getirilen savunmada şu: Morrison henüz yazmayı bitirmedi. Yani asıl sonu henüz görmedik, kabul edilebilir bir argüman ama Morrison bu sefer Batman’i bambaşka bir rotaya götürüyor. Bütün Batman, Şeytan’a karşı hikayesi tatmin edici olmayan bir şekilde bitti; Bruce dönüşünün ardından bir açıklama yaptı ve Batman’i finanse eden kişinin kendisi olduğunu, Batman’i bir dünya markası haline getireceğini açıkladı.

“Bugünden itibaren, fikirlerle savaşırken daha iyi fikirleri kullanacağız. Suç fikri ile savaşırken Batman fikrini.”

Bruce hızlı bir dönüş yapıp, her şeyi değiştirmenin planında. Aldığı en önemli kararlardan biri de Batman’i dünya markası haline getirmek. Bundan böyle her ülke de bir Batman olacak(Seçim vaadi gibi). Bunun yanında Bat ailesinden bazı kişiler içinde özel planları var; Yeni Batgirl Stephanie üniversiteyi orada bitirmek üzere İngiltere’ye yollanıyor ve ilk Batgirl Barbara ise Internet 3.0 isimli projede görevlendiriliyor. Barbara için yeni bir Batgirl kostümü düzenlendiğini de söyleyelim, yani yürümesi olası. Artık o da yürüsün zaten. Kostümden söz etmişken Bruce’da kendine yeni bir Batman kostümü yaptı. Klasik kostümden en büyük farkı siyah dondan kurtulmuş olması.

Selina & Bruce

Selina & Bruce

Bruce’un dönüşünün en güzel yanı Selina oldu. Bu ayki Bat dergilerinde yüksek dozda Selina var. Devamlılık açısından kafa karıştırıcı olabilir ama çok fazla Selina hiç bir zaman kötü bir şey değildir. Yanick Paquetta’nın Selina’yı şahane çizdiğini de belirteyim. Aynı şekilde David Finch’te Batman çizmek için yaratılmış sanki.

Sonuç olarak yeni değişiklikler de ilgi çekici ama Morrison ayrıldıktan sonra yaptıklarının retcon(yok sayılması veya değiştirilmesi) işlemine tabi tutulması olasılığı çok yüksek. Bat dergileri en çetin sınavını Morrison’dan sonra verecek. Okuyucu resmen Morrison bağımlısı oldu. Ben bile başta o kadar kızarken artık Morrison’a kızamıyorum. Ondan sonra gelecek bir diğer yazarın bu tempoda işler çıkartma ihtimali gerçekçi gelmiyor. Morrison her ne kadar hikayenin sonunda sıvasada, sona gelene kadar okuttukları şu an süper kahraman piyasasında rakip kabul etmeyecek kadar iyi.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler: , , ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: