Reign of Doomsday

90’ların korkulu rüyası, 2000’lerin şamar oğlanı Doomsday’in şarjöründe kalan son mermi olarak bakıyorum bu crossover’a. Ocak ayında Steel 1. sayıyla başlayan macera şimdilik 6 sayı sürecekmiş gibi görünüyor. Yayınlanacağı dergiler şu şekilde:

Part 1: STEEL #1
Part 2: OUTSIDERS #37
Part 3: JUSTICE LEAGUE OF AMERICA #55
Part 4: SUPERMAN/BATMAN ANNUAL #5
Part 5: SUPERBOY #6
Part 6: Action Comics 900

Yayınlanacağı sayılardan anlaşılacağı üzere Doomsday, Superman’in ölümünden sonra çıkan dört karakterin peşinde: Steel, Eradicator(Outsiders grubu ile takılıyor şu an), Superboy ve Cyborg Superman(Geçtiğimiz aylarda Green Lantern Corps dergisinde görüldü ama bu macerada kendisini Justice League dergisinde göreceğiz bkz: 55. Sayı Kapağı). Steel sayısında Doomsday bir anda Metropolis’te ortaya çıkıp tozu dumana katıyor, JLA gibi gruplar başka işlerle meşgul olduğundan, Superman’de Amerika turunda olduğundan müdahale işi komadan yeni çıkmış Steel’e kalıyor. 

Doomsday her öldüğünde evrilerek daha güçlü bir hal alan yaratık; En son New Krypton’la ilgili bir sayıda 15 Krypton’lu tarafından tarumar edilmişti. Şimdi tekrar dirilmiş ve bu ağır yenilginin ardından evrimin basamaklarını sıçrayarak tırmanmış ve yeni güçler edinmiş. Bozuk bir şekilde olsada Steel’in adını söyleyebiliyor, uçabiliyor ve üzerindeki kemikten zırh karşıdan gelecek saldırıya göre şekil değiştirebiliyor. Yani durdurulamaz bir güç konumuna gelmiş durumda.  Durdurulamaz bir güç hareket ettirilemez bir obje ile karşılaşınca ne olacak hep birlikte göreceğiz.

Doomsday’i aslında severdim Dan Jurgens’in yazdığı tüm maceraları iyidir(Özellikle Hunter/Prey) ama Jeph Loeb işin içine girince karakterin devamlılığı karman çorman bir hal aldı. Önce Imperiex tarafından  yakıldı. Kalan parçalarını toplayan Luthor, Doomsday’i tekrar yaratıp Darkseid’e sattı. Bu tekrar yaratılış sırasında Doomsday his ve akıl kazandı. Yani yukarda Steel’in adını söyleyebilecek yetenekte olması bir ilk değil aslında. Darkseid’de Doomsday’i klonladı ama bu klonlar orjinali kadar güç olmadı. Orjinali de bir başka macerada Darkseid’ten kaçtı. Daha sonra bir zaman yolculuğu öyküsüyle kazanmış olduğu zekayı kaybetti(Bu öykü Chuck Austen tarafından yazıldı). Gördüğünüz gibi Jeph Loeb olaya dahil olunca karakter yokuş aşağı bir rotaya kilitlendi, daha sonra da kimse kurtaramadı.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler: ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

One Comment “Reign of Doomsday”


  1. Steel sayısı büyük yazış olmuş söylemezsem çatlarım.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: