Seduction of the Innocent

Newsarama’da Captain Marvel’in yayın hayatını ilk yıllarından günümüze kadar anlatan bir yazı dizisi yayınlandı geçtiğimiz aylarda. Arada Captain Marvel ile ilgili yazarların görüşlerine de yer verildi; yazarların hemen hepsi Captain Marvel gibi iyimser bir karakterin DC evreninde olmaması gerektiğini söylüyor. Ama sürekli Captain Marvel’i DC evrenine entegre çalışmalarını görüyoruz. Bu çalışmaların başarısızlığı yazarların görüşünü haklı çıkarıyor olabilir mi?

En son 2005’te Alex Ross bir teklif sunmuştu DC’ye, Captain Marvel’i revize eden. Alex Ross aslında bir çizgi roman yobazı denilebilecek derecede geçmişe düşkün, gümüş çağ aşığı bir isim lakin o bile 10 yaşındaki bir çocuğun DC evrenindeki karanlık güçlerle uğraşmasını derginin ilgi çekmemesinin sebeplerinden görerek Billy’nin 18-19 yaşında bir genç olmasını teklif etmiş. “Say My Name… Shazam!” Yayınlanmış olsaydı işte adı bu olacaktı derginin. Alex Ross’un teklifini açarsak: Billy güçlerini kaybedecek ve büyücü Shazam’den güçlerini geri almak için kendini ispat etmeye çalışacaktı. Aslında DC bu fikri birkaç farkla değerlendirdi; Captain Marvel ismi Shazam oldu ama güçleri kazanan kişi eski Cap. Marvel Jr. olan Freedy Freeman oldu, Billy değil.

Seduction of The Innocent, Fredric Wertham’a ait çizgi roman satışlarına büyük zarar veren bir kitap; kısaca bahsedersek çizgi romanların çocukları anti sosyalliğe ve yasa dışı aktivitelere iteceğini savunuyor. (O dönem anti sosyallik ve yasadışı aktivitenin tam bir oksimoron oluşturduğunun farkında değildi herhalde kimse) DC bu kitaba gönderme yaparak DC’nin masumiyet sembolü olan Marvel ailesini baştan çıkarttı. Mary elindeki gücü koruyabilmek ya da geri alabilmek için her türlü şeyi yapabilecek makyavelist bir şıllığa çevrildi. DC evreninde masumiyete ya da umuda yer olmadığı için zaten Marvel ailesi bir türlü kendine yer bulamıyor. Zıt kutupları Black Marvel ailesi ise 5-10 yıldır popülerliklerinin zirvesinde.

Benim aklıma Seduction of Innocent’i getiren bu hafta yayınlanan tek sayılık Shazam dergisi. Dergide ilk sayfalarda Mary yine güçlerine tekrar kavuşmak için bir kahpelik yapıyor ama sonra görüyoruz ki durum aslında göründüğü gibi değilmiş. DC şimdi Shazam ismiyle Captain Marvel’e tekrar aylık dergisini vermeyi planlıyor ama yanında pek sevilmeyen bir yazar(Titans yazarı Eric Wallace) ve yenilikçi olmayan fikirlerle. Eğer bu şartlar altında gerçekleşirse bu derginin sonucu da Captain Marvel’in DC evrenine ait olmadığını söyleyenlerin lehinde yeni bir veri olarak tarihe karışacak gibi duruyor.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: