Aquawar

Bundan bir hafta önce DC’nin 90’larda kalan büyük macerası Zero Hour’u tekrar okuyup, bunla ilgili bir inceleme yazmak istiyordum. Bundan 3 yıl kadar önce Zero Hour’u ilk okuduğumda verdiğim mavi ekranı hiç bir zaman unutamam. DC evreninin en büyük kahramanlarının evrene format attığını görünce vereceğim tepkiyi bilememiştim. Açıkcası o kısımları bir kaç defa okudum diyebilirim, bu fikre alışabilmek için. Zero Hour aslında kayda değer bir macera değil, özellikle kötü karakterin kim olduğu konusundaki kargaşa okuma zevkini baltalıyor; Waverider-Extant-Monarch üçgeninden çıkmaya çalışırken, Parallax’a dönüşen Hal olaya dahil oluyor. Aslında şimdi düşünüyorum da bütün bu kafa karıştırma sondaki planın dehşetengizliğini gizlemek için yapılmış olabilir.

Bütün bunların yanında Zero Hour’da akılda kalan bir kare var ki bu panelin yeterince bilinmemesi internet camiası için büyük bir kayıp. 90’ların her şeyi daha karanlık ve acımasız yampa kampanyasından nasibini alan Aquaman(zaten bu akımdan nasibini almayan kahraman var mı?) elini piranalara kaptırmıştı ve bir dönem Kaptan Kanca olarak gezdi. Ardından kancanın yerini sudan oluşan büyülü bir el aldı, ardındansa eli tamamen iyileşti, ardındansa öldü. Ardından ardından. Zero Hour’ın yaşandığı zamansa 7 denizin hakiminin kolunu piranalara kaptırmasından hemen sonraya denk geliyor. Aşağıdaki kare bana göre muazzam; 90’ların karanlığı ile acımasızca dalgasını geçiyor.

***

Brightest Day sona doğru yaklaşırken gerilim de tırmanıyor, deliliğin doruğunda gezen Beyaz Işık Hawkman ve Hawkgirl’ü öldürdü ama geri geleceklerinden eminim, tabi ki. Gerilimin asıl tırmandığı yerde, su altı ve su üstü dünyası arasındaki savaşta, Aquaman, yeni Aqualad ve Mera, Black Manta ve Siren’le çarpışıyor. Kahramanlarımız bu sefer kaybeden tarafta olmaya yakın. Aquaman ve Siren kapışmasına ansızın karışan Black Manta, Aquaman’ın sağ elini kesiyor ve şunu söylüyor, “Şimdiye kadar buna alışmış olman lazımdı.”

***

Aquaman gerçekten çok bahtsız bir karakter. Yukarda Zero Hour panelinde de dediği gibi etrafını ölüm sarmış. Yazarlar çizgi romanda ölümü karakter gelişimi olarak kullanmayı ilk Aquman’ın çocuğunu öldürerek keşfettiler. İlk olmanın dezavantajı olarak yan karakterlerinin büyük kısmını kaybetti.

Elini kaybetmesi de Brightest Day’in ilk sayılarında Miss Martian’a olanlar gibi sadece şok etkisi yaratmakla ilgili diye tahmin ediyorum. Her şeye muktedir şizofren Beyaz Işık, Aquaman’ın elini düzeltecektir, Miss Martian’ı iyileştirdiği gibi. Bu da her şey iki kere olur birincisinde trajedi, ikincisinde şaka olarak sözünü haklı çıkaracak gibi duruyor.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler:

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: