Cesur ve Güzel

JMS, DC’ye geçtiğinden beri yazdığı Brave&Bold hariç her şey hayal kırıklığı oldu. B&B de DC karakterlerini, hatta en geri planda kalmışlarını bile, çok iyi kavradığını gösteren yazar, en sevdiği karakter Superman’de etkili olamadı, zaten bir yazar için en zoru en sevdiği karakteri yazmaktır.

Earth One, Clark’ın Metropolis’e ilk gelişini, neden süper kahramanlık kariyerini seçtiğini anlatacaktı. Secret Origin gibi dergilerden tek farkı JMS’nin herhangi bir devamlılık sorunu olmadan, özgürce yazma şansıydı. JMS’nin kendi Superman mitini ortaya koymak için kusursuz bir şansı vardı yani. İşte bu şansın değerlendirilip değerlendirilemediğinin cevabı ise niteliğe mi yoksa niceliğe mi baktığınıza göre değişiyor. Ne yazık ki günümüz düzeninde nicelik niteliği eziyor. Earth One çıkar çıkmaz satış listelerinde bir numaraya çıktı ve bu deneysel derginin başarısı, DC yönetiminin devam maceralar için süratle çalışmalara başlanılmasını istemesine sebep oldu.

JMS, ara verdiği B&B’nin yanında Superman ve Wonder Woman aylık dergilerini yazarken, Earth One’un devamına yoğunlaşamayacağını ve ilkinden daha iyi bir hikaye ortaya çıkarmasının tek yolunun, elindeki işlerden kurtularak açılacağını söyleyerek, iki dergiyi de yeni yazarlara bıraktı. Batan gemiyi en son kaptanın terk etmesi gerekirken, JMS bu gemileri ikinci kaptanlarına bıraktı ve gitti. Ama batmak iki derginin de kaderi; hikayeler JMS’nin planladığı şekilde devam ediyor. Bu cesur ve güzel ikili uzun süredir böyle şanssız; 2005’ten beri bir kaç istisna dışında kaliteleleri yerlerde. Bu ikiliyi hangi yazar ve çizer ekipleri kurtarabilir?

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler: ,

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

One Comment “Cesur ve Güzel”

  1. Sonat Says:

    JMS’in Marvel’daki işlerini beğenen biri olarak (özellikle Thor ve Silver Surfer: Requiem) DC’ye geçmesi beni çok heyecanlandırmıştı. Ne yazık ki Superman’i Superman yapan hemen herşeyi silip attığı Superman Earth One ve Earth One’ın satış başarısından dolayı aniden bıraktığı Superman ve Wonder Woman dergileri tarafımdan kocaman birer hayalkırıklığı olarak hatırlanacaklar. Superman bir şekilde kendini kurtarır da, bence kısa çöpü çeken yine Wondy oldu. JMS’in karakterin kostümünü, geçmişini, dostlarını, düşmanlarını, amacını yeni baştan yazdığı Odyssey zaten yıllardır listelerin alt sıralarında sürünen WW’yi kimsenin ne olup bittiğini anlayamadığı karmakarışık bir saçmalığın ortasına yerleştirdi. Şu an Wondy’i kurtarsa kurtarsa Grant Morrison kurtarır, karakteri nasıl yazacağı konusunda bir fikrim yok. Ama en azından ilgi artar, satışlar yükselir.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: