Tutarlılığa Hoşgeldin

DC’nin tutarlılığı ile ilgili en güzel fikri bu iki resim veriyor herhalde. Birinde Atom ya da diğer adıyla Ray Palmer, düşmanlarına işkence uyguluyor. Diğerinde ise DC evreninin en merhametli insanlarından biri ilan ediliyor.

Neyseki bunun gibi tutarsızlıkları gidermek için harika yöntemleri var yazarların, şunun gibi:

Superboy-Prime’ın retcon punch’ı ne zaman aklıma gelse chesire kedisi gibi gülmeme yol açıyor. Infinite Crisis’le gelen değişikleri açıklamak için bulunan açıklamaydı, Retcon Punch. Superboy-Prime hapsolduğu yerden dışarı çıkmak için gerçeklik duvarına her vuruşunda zaman çizgisinde farklılıklara yol açtı. Bütün bunlar Marv Wolfman’ın yazdığı Infinite Crisis Special sayısında anlatıldı. Infinite Crisis’in yazarı Geoff Johns bile bu fikri salakça bularak, benim kitabımda kimse gerçeklik duvarını yumruklamıyor diyerek kendini aklamaya çalıştı.

Biliyorum koyduğum resimler ve bahsettiğim şeyler eski konular ama bahsetmeden de duramadım. Bu tip çılgın fikirlerin(gerçeklik duvarını yumruklamak veya evrene format atmak gibi) kaynağının büyük maceralar olması dikkat çekici. Büyük maceraların en önemli özelliklerinden biri olan her telden karakterin bir arada olması, inandırıcılığını belki de bu tip çılgın fikirlerle sağlıyordur. Çoğu zaman ayrı dünyaların kahramanları olması gerektiğini düşündüğümüz karakterler, bu tip maceralarda sırt sırta savaşıyor. Bizse şöyle söylüyoruz kendimize; gerçekliğin duvara atılan yumrukla değiştiği bir dünyada Tanrısal güçlere sahip kozmik bir varlıkla, etten kemikten bir dövüş ustasının omuz omuza mücadele etmesi mantıksız değil. Zihni kandırmak işte böyle bir şey.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: