Bir Yerlerde, Bir Tanrı

 

John Arcudi çok basit bir temel konuyu, yani herkesin sıradan birer insan olduğu evrende doğaüstü güçlere kavuşan birinin tecrübelerini anlatıyor, “Bir Yerlerde, Bir Tanrı” isimli eserinde. Mignola’nın “Süper kahraman janrına en insani bakış” olarak nitelendirdiği hikayeyi süper güçler kazanan Eric’in en yakın arkadaşı Sam’in ağzından dinliyoruz. Bu seçimin üstünde biraz durursak; öykünün bu yanı, her şeyin ardındaki anlamı ve sebebi arayan insanı temsil ediyor bana göre, Sam’in sürekli Eric’i yani çığrından çıkan tanrıyı sorgulamasıyla.

İnsanüstü güçlere kavuşan kişinin her ne kadar bağnaz biri olmasa da kiliseye gitmeyi aksatmayan inançlı(bkz: Arabasındaki Icthys çıkartması) Eric olmasıyla, bu gücün ilk başlarda ilahi bir varlığın takdiri sayesinde verildiği düşünülüyor. Ama katıksız, salt inancın getirdikleri, daha doğrusu getirdiklerinin kişiyi götürdüğü yer çılgınca. Eric’in zihni her konuda varılabilecek en son sonuca varıyor. Abisinin yaşadığı semtte bir iki defa hırsızlık yaşandığı için abisine oradan taşınmasını tavsiye ediyor, belediye başkanını o bölgeye ekstra koruma tahsis edilmesi yönünde uyarıyor. Eric’in geçirdiği değişimin evreleri konuşmasından, dış görünüşüne kadar ince ince işleniyor. Benim kitapta hoşuma gitmeyen tek kısım abisiyle arasında olan ilişkinin bozulma şekli oldu. Bir Brezilya dizisinde görebileceğimiz yanlış anlaşılmalar sonucu Eric’in uğradığı hayal kırıklıkları biraz soğutucu etkiye sahip.

Abisiyle arasının bozulması sayesinde Eric, kendisine gösterilen saygının kaynağının aslında insanlarda uyandırdığı korku olduğunu anlıyor. Elde ettiği güçler sayesinde mesih kompleksine girmiş ve iyi şeyler yapıp, tanrının elçisi olduğuna inanmıştı. Ama yaptığı mucizevi şeyler onu korku duyulan biri haline getirdi. Bu noktada Eric gücünün işlevini yerine getirememesinin getirdiği hayal kırıklığıyla suçu insanların yetersizliği ve bayağılında buluyor. İnsanlar Eric’in gözünde aşağılık bir forma dönüşüyorlar ve Eric rotasını karanlığa doğru çeviriyor. Öykünün sonunda Eric’in hala tanrıya inanıp inanmadığına dair net bir yanıt alamıyoruz ama sanırım Eric bir yerlerde, bir tanrı varsa, onun kazandığı güçle hiç bir ilgisinin olmadığını, korkulan biri haline dönüştüğünde anlıyor.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: