Yurttaş Kal-El

 Biliyorsunuzdur, Superman’in diğer kahramanların %90’ının aksine global bir değer olduğuna inanıyorum. O yüzden bir dönem dergilerin üzerinde yazan “Doğruluk, Adalet ve Amerikan Tarzı!” gibi ifadelerden hiç hoşlanmamışımdır. Zamanla bu anlayışdan uzaklaşılsa da ara sıra bu ifade hortlamaya devam etti. Ama hiçbiri JMS gibi gırtlağımızdan içeri itmeye çalışmadığından, bu teşebbüsler bir sorun teşkil etmiyordu. JMS’nin Superman’i cahil ve aşırı milliyetçi hale çevirmesinden bahsetmiştim, daha fazla uzatmayayım bu durumu.

Action Comics #900. sayıda David S. Goyer’in yazdığı The Incident(Hadise) isimli kısa öyküde Superman, İran’daki devrimci göstericilerin yanında boy gösterdiği için uluslar arası bir krize sebep oluyor. Bunun sonunda yaptığı hareketlerin ABD’nin politikasına göre yorumlanmasından bıktığını söyleyerek, Amerikan vatandaşlığından feragat ediyor. Artık Superman, Amerika’ya gelen bir göçmen değil, Dünya’ya gelen bir göçmen. O bir Dünya Yurttaşı.

Bu durum ve aldığı olumlu tepki hem JMS’ye verilebilecek en güzel cevap oldu hem de Superman mitosunda önemli bir milat oldu. Ayrıca bir diğer sevindirici yansa, yeni Superman filminin yazarı David S. Goyer’in karakteri gayet iyi kavradığını görmek oldu.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: