Flashpoint

Flashpoint_(DC_Comics)

An geldi, Flashpoint başladı. DC’nin bu yazki büyük macerası Flashpoint daha önce de belirttiğim gibi House of M’in DC versiyonu gibi duruyor ilk sayı itibariyle. Yine de Geoff Johns’un Flashpoint evrenini tasarlamakla epey uğraştığı söylenebilir. Eklenen yeni karakterler ve dünyanın aldığı hal en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş hissi veriyor, ilk izlenimde.

Dirilttiği adamı(Barry Allen) öldürmek isteyip de Speed Force’un jeneratörü olduğu gerekçesiyle öldüremeyen Reverse Flash, kendisinden beklendiği üzere bütün zaman çizgisini değiştirdi. Batı Avrupa, Atlantis’in açtığı savaşla sular ve İngiltere de Amazonların işgali altındayken, Flashpoint evreninin kahramanları(bazıları şaibeli isimler) evrenin içinde bulunduğu bu ümitsiz anda ayağa kalkıp direnmek istiyorlar. Bunu yapabilmeleri içinde önce kendi aralarındaki sorunları halletmeleri gerek. Batman’in kahramanlar üzerindeki etkisi Blackest Night’ta nasıl en önemli karakterlerin bile gardını düşürüp dağılmasına yol açtıysa burada da tersi durum söz konusu: Batman faktörünün kahramanları birbirine bağlayacak bir tutkal görevi görmesi planlanıyor. En azından Batman aksilik edene kadar, Flashpoint evreninin en büyük kahramanı Cyborg’un niyeti bu. Diğer yandan bu dünyaya ait olmadığının farkında olan Barry Allen’sa eski arkadaşlarını bulup, her şeyi normale çevirme derdinde. Ama eski arkadaşlarının pek çoğunun yerinde yeller esiyor, Batman hariç. Batman demişken bu Batman bizim bildiğimiz Batman gibi değil, bu kısımla ilgili daha fazla konuşup ilk sayının süprizini bozup işe yaramaz hale getirmek istemiyorum.

Yeni karakterlerden dikkatimi çekense bir tür dinamo olan Blackout. DC’nin bir başka evren-sarsan, akıl büken macerası Zero Hour’un Deus Ex Machina’sı sayılabilecek Damage’a çok benzer bir gücü var ve benim tahminim bu macerada Reverse-Flash’ın yenilmesinde büyük bir rol oynayacak. Damage, Zero Hour’da kahramanlar kainatı sıfırdan başlatırken gerekli olan büyük patlamanın(Big Bang) fitilini ateşlemişti, Flashpoint de ise Blackout üreteceği elektrikle buna benzer etkin bir rol oynayabilir. Damage’ın Blackest Night’ta öldürülmesinin sebebinin de Blackout’a yer açmak olduğunu düşünüyorum.

Son olarak $2,99 ‘ın pasladığı konuyla ilgili biraz konuşmam gerekirse, şunları şöyleyebilirim: DC evreni artık hiçbir karışıklığı kaldıramayacak durumda. Flash, karakterlerinin devamlılığı(özellikle Bart ve Barry’nin) bulaşık teline dönmüş ve çözmek için yapılan her hamle uğraşanın parmaklarını kesiyor. Barry ve Bart dönmeden önce bu öngörüde olduğum için bu isimlerin dönüşüne tepkiliydim, hala da öyleyim. DC ise artık karakterlerin devamlılığını tamamen boşvermiş gibi bir görüntü çiziyor. Bunda da sanırım Grant Morrison etkisi var: Morrison, Batman’in 70 yıllık tarihindeki her sayı yaşanmıştır diyerek Hypertime benzeri bir zaman modeli kurdu kendine. Her ne kadar yok öyle bir şey dense de bu gayrı resmi model bütün DC’ye yayılmışa benziyor ve okuyucuya tutarsızlıkların önemi yok sadece şu an için okuduğun derginin önemi var, bundan zevk almaya bak diyor. Fakat olmuyor.

Reklamlar
Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

6 Yorum “Flashpoint”


 1. İş yoğunluğu nedeniyle uzun süredir çizgi roman okuyamıyorum çünkü kafamanın dağılmaması gerek. Ancak açıkcası Flashpoint ağzımı sulandırdı. Maceranın kendi kalitesi ne kadar önemli bilmiyorum, -iyi bir macera olsa fena olmaz tabii- ama sonuçları yeni Dc modelini anlamak için önemli olacak.

  Şahsi fikrim Hypertime’ın OK olduğu yönünde. Bana kalırsa oldukça bilimkurgusal ve olasılıklara/ilginçliklere çok açık (belki gereğinden fazla şu an için). Eninde sonunda bütün çizgi roman evrenlerinin buna döneceğini düşünüyorum. Marvel ve DC gibi çok karakterli kompleks evrenlerin sonunda başka bir şansı kalmayacak. Superman bir 100 sene daha yayınlansa adamın başından geçecek macera sayısını bir düşünsenize. Sonra da bunu 30 ile çarpın (A sınıfı karakterler) -atıyorum- 60 ile çarpın (B sınıfı). Gider yani.
  Ama sanırım DC ticari modeli değiştirmeye henüz hazır değil. Umarım o günler de gelecek. Hatta eninde sonunda iki büyük de (Dc ve marvel) böyle bir evren modeline geçmek zorunda kalacak.

  • tengunner Says:

   Öncelikle seni buralarda görmeyi özlemişiz Bülent Başkan :)

   Hypertime akla yatkın çözümlerden duruyor. Ama ben bu devamlılık olayında biraz bireyciyim. Eğer bir hikaye hoşuna gitmediyse okurun, o hikaye o okura göre varolmamalı. Yani kişisel devamlılık çizelgesinden yanayım. Çünkü böyle sonu olmayan bir mecra da sürekliliği tutturmak zor ve elbet bir yerde bir sorun oluyor. Görmezden gelip büyütmemek en iyisi, sonra o sorunu düzeltmek için yapılan adımlar da nafile kalıyor. Hatta işleri daha da karmaşık ediyor. O karmaşa yüzünden bu hallere düştü zaten DC. Bence yazarlar ve çizerler karakterleri çizgisinden çok fazla çıkarmadan sürekli olarak üretmeye devam etmeli, neyin sayılıp neyin sayılmayacağını okurlar kendi zevklerine göre karar vermeli. Hem bu modelle evren sarsan büyük maceraların çapına da bir düzenleme gelebilir.

   http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Main/FanonDiscontinuity

   http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Discontinuity/ComicBooks

   Yukardaki yazılar esprili olarak benim bahsettiğim şeyden bahsediyor.


 2. 100 sene çok olmuş be


 3. […] kısa bir süre önce Tengunner’ın şu post’unda DC’nin son event’i “Flashpoint” üzerine biraz konuştuk. Link’e […]


 4. […] kısa bir süre önce Tengunner’ın şu post’unda DC’nin son event’i “Flashpoint” üzerine biraz konuştuk. Link’e […]


 5. […] kısa bir süre önce Tengunner’ın şu post’unda DC’nin son event’i “Flashpoint” üzerine biraz konuştuk. Link’e tıklarsanız eğer […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: