Mogo

Alan Moore öyle büyük bir isim ki çizgi romanlar üzerindeki etkisini tanımlayabilecek bir kelime henüz icat edilmedi. Green Lantern Birliği ile ilgili yazdığı bir iki kısa macera derginin son altı yedi yılına esin kaynağı oldu. Bunun dışında GL evrenine kattığı çok orjinal isimler de var: Green Lantern yüzüğü bildiğiniz gibi evrendeki en güçlü silah ve yazarlar bu kudreti hep Stel, Boddikka gibi herhangi bir yerde karşımıza çıkabilecek karakterlere verdi; Moore ise Kripton göçmeni Daxam’lıların soyundan olan Sodam Yat’a bu gücü verdi. Sarı güneş altında kazandığı yetenekler ve yüzüğün sağladığı güçlerle yapabileceklerini hayal etmek bile heyecan verici.

Moore’un sihirli elinin değdiği bir diğer Lanternse Mogo. Mogo diğer Green Lantern’ler gibi değil, alışılmışın dışında, o bir gezegen. Ve yaklaştığı takdirde yerçekimi alanı diğer gezegenleri parçalayabileceği için Mogo sosyalleşemiyordu. Artık gerek de kalmadı. DC’nin GL evrenini etkileyen War of the Green Lanterns crossover’ında Mogo, John Stewart’ın saldırısıyla kozmik toza dönüştü.

Xanshi’yi kurtaramadığı için yıllardır vicdan azabıyla intiharın eşiğinde gezinen John Stewart, Blackest Night ile kendini affetmiş ve bütün Xanshi olayını geride bırakmıştı. Yazarların ne yapacağını bilemediği isimlerden olan John’a Mogo’nun ardından, üzerinden ajitasyon sağlayabileceği bi’ yırmı yıllık malzeme daha sağlandı. Bravo!

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: