DC Devrimi

Dün DC eylül ayında 52 yeni dergiyi birinci sayısından başlatma kararı aldığını açıkladı. Haber yayıldığından beri büyük ses getirdi ve dünden beri yaklaşan bu değişimle ilgili yazıları okuyorum. Ortada çok net bilgiler yok henüz: Morrison’un Batman’i ne olacak ya da planlanan Batwoman gibi diğer yayınlara ne olacak bilinmiyor. Her şeyin üzerinin bir sis perdesiyle kapalı olması, bu durumla ilgili yorum yapmamı zorlaştırıyor. Çünkü eldeki az bilgiye göre yapacağım değerlendirmeyle insanları yanıltmak istemem, bunu aklınızda tutarak bu yazıyı okuyun.

Şu an için eldeki bilgiler Jim Lee ve Geoff Johns’un Justice League #1 ile eylül ayında bu değişimi başlatacağı. DC’nin açıklamasında Justice League serisini “Çizgi roman endüstrisinin bir numaralı süper kahraman ekibinin orijinine çağdaş bir yaklaşım” olarak tanımlamış. Dan Didio ise “Bu en baştan başlamak için değil ama karakterlerimizin daha genç olduğu bir dönemden başlamak için bir fırsat.” demiş. Bu yorumlardan ve Jim Lee’nin çiziminden olayın çapı anlaşılabilir. Şu anki bilgilerimize dayanarak diyebiliriz ki DC evreni karakterlerin kahramanlık kariyerlerinin ilk yıllarından tekrar başlıyor. Bir başka göze çarpan noktada karakterlerin kostümlerindeki revize çalışmaları: Wonder Woman yeni kostümünün bir değişik versiyonunu kullanırken, görülen diğer kahramanlar ufak değişikliklerle durumu atlamış. Resimde net anlaşılamamasına rağmen sanırım tayt üzerine giyilen donlardan kurtulunmuş.

Bu olayın daha önce dedikodularını duymama rağmen bu çapta bir devrime girişeceklerini inanmamıştım. DC, COIE sonrasında da bazı dergileri yeniden başlatıp, karakterleri modernize ederken; bazıları hiçbir şey olmamış gibi yollarına devam etmişti. Bu durum da modernize edilmeyen pek çok karakterin devamlılığını karma karışık bir hale gelen bir ip yumağına çevirmişti. Bu yumağı çözmek için yapılan her hamle(DC’nin diğer krizleri) işlerin arapsaçına dönmesine sebep oldu. Yani şimdi DC 25 yıllık bir hatadan dönme derdinde.

COIE’nin hep kaçırılmış bir fırsat olduğunu düşünmüşümdür. Şu anki piyasa koşullarında da bu tip bir değişikliğin yapılamayacağını düşündüğüm için, bu devrim hep imkansız göründü gözüme, yanıldığıma çok sevindim. Bana göre her 20-25 yılda bir çizgi roman evrenlerinin ragnarök geçirip baştan başlamasına ihtiyaç var. Çünkü belli bir noktadan sonra karakterler bizim beraber büyüdüğümüz karakter olmaktan uzaklaşıyor ve normal seyrinde bu mecranın sonu yok: İyilerimiz hep kötülerle çarpışacak, kahramanlarımız kaderleri bir sona bağlanmadığından hak ettikleri efsane statüsüne ulaşamayacak. Bu modernizasyonlarla her kuşak kendi kahramanının ulaştığı son mertebeyi görebilir ve bu süper kahraman gemisini terk etme şansına sahip olabilir. Bizim kahramanlarımız geride kaldı, hafızamızdaki tanrısal statülerine erişti; yeni gelen kahramanlarsa bir sonraki jenerasyona ait olacak. Ardından bir gün, önümüzdeki jenerasyonun beraber büyüyeceği bu bize göre modernize edilmiş kahramanlar da o jenerasyonun tanıdığı hallerinden uzaklaşacak ve yeni bir ragnarök ihtiyacı doğacak. Bu cesur ama atılması gereken ve atıldığında da geri dönülemeyen bir adım.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: