DC Evrimi

DC’de olanlarla ilgili eldeki az bilgiyle yaptığım çıkarımları aktarırken yazıya ‘DC Devrimi’ başlığını vermiştim ve çıkardığım sonuçların yanlış olabileceği hususunda uyarmıştım. Uyarım yersiz değilmiş. Olanlar bir sistemi yeni biriyle değiştiren bir devrim değil, mevcut olan sistemi ortama en uyumlu hale getirmeye yönelik bir müdahale: evrim.

Yapılan aslında COIE döneminde gerçekleşen işlemden pek farklı değil. Bob Harras ve Eddie Berganza verdikleri röportajlarda geçmişte yaşanan pek çok maceranın yerli yerinde durduğunu, her şeyin tamamıyla baştan başlamıyacağını ancak pek çok değişikliğin geleceğini onayladı. Onaylanan bir başka adımsa bundan sonra karakterlerimizin DC’nin Earth-One’ın da konuşlanmayacağı. Şimdi kısaca özetlersek; bundan sonra okuyacağımız dergiler, Earth-One’da olanlara benzer şeylerin yaşandığı bir geçmişe sahip bir paralel evrende geçiyor.(Evet biraz kafa karıştırıcı)

Olanların tamamıyla yeniden başlama olduğunu sanırken, ilk Morrison’un DC’ye acayip kızmış olabileceğini düşünmüştüm. Çünkü yaklaşık 7 yıldır Batman yazan Morrison’un emekleri heba olacaktı. Lakin pek çok şey yerli yerinde durduğundan Morrison’da eylül sonrası Batman Inc.’in ikinci sezonuna başlayacak. Yegane fark artık tek Batman Bruce Wayne. Dick, eski kimliği Nightwing’e geri dönüyor.

Morrison’la ilgili bir diğer gelişme de Action Comics yazarlığını da üstlenecek olması. Morrison’un yazacağı Action Comics ve Geoff Johns’un yazacağı JLA’nın geçmişte geçeceğini de not düşelim. JLA’nın ilk hikayesi bir orijin hikayesi ve bu hikayenin ardından tekrar güncel olayları anlatmaya devam edebilir. Fakat Action Comics sanırım sürekli olarak Superman’in kariyerinin ilk yıllarına odaklanacak. Superman’e yeni bir köken hikayesi mi geliyor yoksa? Yayın bilgilerinde Superman’den dünyanın ilk süper kahramanı olarak bahsedilmesi de ‘dinlendirilen’ JSA’nın kesik yediğinin göstergesi.

Survival of the Fittest: En uygun ve uyumlu olanın hayatta kalması. Evrimin temel prensibi. DC satış rakamlarında Blackest Night’tan beri tırmanışta ve bu tırmanışa devam edip Marvel’i geçmesi için ürün yelpazesini kolay ulaşılabilir hale getirip bir basamak daha atlaması gerekiyordu ve şimdi yaptıkları şey tam olarak bu.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: