Yeni Sayfa

Yeni dergilerin yayınlanmaya başlanmasıyla DC’de yeni bir sayfa açılmaya başlıyor. Bundan önce hep varsayımlar üzerine konuşmuştum, şimdi elimizde değerlendirebileceğim sayılar var. Açıkcası pek yazmak istemiyorum da her yazının kendine göre bir zamanı var. Bu yazıyı bundan bir ay sonra yayınlamış olsam bir anlamı kalmaz. Şu an bile geç sayılır zaten insanlar aynı dergilerle ilgili yazıları okumaktan sıkıldı.

Dergi dergi değerlendirme yapmak istemiyorum sadece okuduklarımın genelinden yaptığım çıkarımları paylaşmak istiyorum. Justice League geçirilen yeniden başlatma sürecinin hedefine sağlıklı şekilde ulaşıyor. Nedir bu hedef? DC’nin yıllardır bas bas bağırdığı gibi karakterleri en tanınmış hallerine getirmek. Adalet Birliğinin toplanma sürecini anlatırken kahramanların karakteristik özelliklerini okuyucuya aşılıyorlar: Hal fodul, Bruce soğuk ve mesafeli. Superman konusuna birazdan değineceğim.

Geoff Johns yazdığı Green Lantern’i büyük bir marka haline getirdi ama sürekli eleştirildiği nokta yazdığı kartondan Hal’dı. Burada ben Geoff Johns’un yazarlık yeteneklerini suçlamıyorum. Hal’ın başından o kadar çok şey geçti ki kişiliğinin en sivri yönleri muştulandı. Bu durum başından radikal olaylar geçen her karakter için geçerli bir tehdit. Kibirli, kendini beğenmiş Hal bu tehditle düz, ideal bir adam oldu. Her ne kadar karakteristik özellikleri nahoş da olsa bunları kaybedince cazibesini de bir parça kaybetti karakter. Burada da devreye kötü karakterler girdi. Misal Sinestro dün neyse bugünde o. O yüzden Geoff Johns’un yazdığı en iyi karakter olarak Sinestro gösteriliyor.

Green Lantern atılan resetin eleğinden geçerken Batman gibi geçmişte yaşanan olayların önemli bir kısmını yanında getirdi. Bu sebepten şimdiki durumda yani JL’den 5 yıl sonra Hal yine karakteri törpülenmiş olarak yoluna devam edebilir. Fakat ellerinde Hal’a bir derinlik katma imkanı var. Yüzüğüne el konan ve dünyaya postalanan Hal yaşayacağı macera sırasında karakterine bir kaç katman ekleyebilir. Geçirilecek bu süreç içerisinde de Geoff Johns’un harika yazdığı Sinestro’nun Green Lantern olacağı dergiyi okumak herhangi bir okur(yeni veya eski) için yeterli olacaktır.

Superman’e dönecek olursak o biraz daha atarlı, mahallenin bıçkın delikanlısı haline çevrilmiş. Aynalı Tahir’im bükülmez bileğim, doğruluk peşindeyimmm… Ehem. Superman’in salt iyiliğini gösterirken defansta sıfır hatayla oynaması; bunu yaparken de oyunu kurallarına bağlı oynamasıydı belli bir kesimin gözünde onu çekici yapmayan. Şimdi oyunun kurallarını esnetmekten kaçınmayan bir Superman var karşımızda. Açıkcası buna benim itirazım yok. Superman’e, elindeki gücün getirdiği, kendinden emin duruşu yakıştırıyorum.

Son olarak iki şeye değineceğim. Birincisi polislerin ve halkın süper kahramanlara şüpheyle yaklaşması, yerinde olmuş. Eski DC evreni kevgire döndüğü için sıradan insanlar artık her türlü tehdide alışmıştı. Yeni çıkan bu kostümlü adamlarla ne yapacaklarını bilememeleri DC evrenini biraz gerçeğe yaklaştırmış. İkincisi Batman gibi bazı karakterlerin geçmişlerinin büyük bir kısımlarını sırtında taşımaları devamlılık açısından ilerde sıkıntı yaratabilir. COIE sonrası Hawkman bundan muzdarip olmuştu.

***

Ekstra: Kesinlikle uzak durmanız gereken dergilerse Hawk&Dove ve Detective Comics. H&D’de çizgileriyle hiçbir şey anlatamayan Rob Liefeld, yazar Sterling Gates’in başını çok ağrıtacak. Çünkü ne kadar iyi bir yazar olursanız olun, yanınızda yetenekleri bu kadar kıt birisi varsa yapabileceğiniz pek bir şey yok. Detective Comics’te aynı şekilde Tony Daniel’in basiretsizliğinden çekiyor. Detective ismi ve içindeki karakter nedeniyle satış sıkıntısı çekmeyecektir ama grafiği beklentilerin altına düşürmemek için Tony Daniel’in sınırlı yetenekleri şok etkisinden medet umuyor ve ummaya devam edecek.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

5 Yorum “Yeni Sayfa”

 1. Darkruse Says:

  Hocam bir de Detective Comics sana da çok yapmacık gelmedi mi. Batman’in bazı cümleleri falan. Yani zaten çizgi romanın genel diyalog kalitesi bile çok iyi değilken bir de Batman, “I’m gotham.” “I’m the night.” gibi bir sürü zorlama cümle kullanmış bunları 1. sayıda değil de 6. sayıdaki final dövüşünde görsem çok beğenirim ama daha ilk sayıdan ortada birşey yokken böyle laflar ettirmesi Batman’e çok zorlama geldi. Yani sanki onları sırf okuyucular beğensin diye yazmış gibi, Detective Comics’i okuyucuların Batman’i istediği gibi bilerek karanlık ve afili laflar eden biri gibi yazmış. Bu kendinden ödün vermek değil midir, yazar okuyucunun isteklerini dikkate almalı mıdır yoksa kendi tarzını kendi karakter anlatımlarını oluşturup onu okuyuculara sevdirmeli midir? Bunu yapamayıp kolay yolu seçiyorsa o zaten yazar değildir benim gözümde. Sence yazarların önceki işlerini ve karakterlerin potansiyellerini ne kadar kullanabileceklerini düşünecek olursak ilk arclar bittiğinde Batman serileri nasıl sıralanacak? Detective kaçıncı sırada olur sence ya da?

  • tengunner Says:

   Twitter’da da belirtmiştim. Detective Comics statik ve çiğ diyaloglarıyla can çekişiyor. Tony Daniel’in yapmaya çalıştığı şey noir tarzı stilize diyaloglar yazmak. Mesela bu stilize tarzı Peter David, X-Factor’de kullanıyor ve karizma yüklü diyaloglar ortaya çıkıyor. Ama noir anlatım hem iç sesiyle hem de diyalog tarzıyla meşakkatli bir iş. Tony Daniel gibi yazarlık konusunda rüştünü ispatlamamış biri denemeye kalkışınca gördüğün gibi sonuç ortada. Joker kaçarken “I own the night” lafını duysaydı, gülmekten yerlerde yuvarlanırdı ve yakalanırdı.

   Şimdi diğer dergileri okumadan net bir sıralama yapamam ama ilk sezonunu okuduğumuz Batman Inc. büyük ihtimalle zirvede olur. Onun aşağısıda Batman The Dark Knight’ta Paul Jenkins’in nasıl bir performans göstereceğine bağlı. Her halükarda Detective Comics kafadan listenin dibinde olur.

 2. Darkruse Says:

  Peki bu relaunch’ın yapılmasının ana sebeplerinden biri de yeni okuyucular çekebilmek bir de o yönden bakılırsa gerçi Batman’i tanımayan kaldı mı bilmiyorum ya da ne kadar yeni okuyucu çekebilirler Batman’e ama en new reader friendly hangisi olur? Hepsi çıkmadan bir şey söylemenin zor olduğunu biliyorum ama en azından bir görüş bildirebilirsen sevinirim abi.

  • tengunner Says:

   Batman: The Dark Knight ile Scott Snyder’ın yazacağı Batman arasındayım. Ama Scott Snyder’da biraz nostalji aşkı var. O yüzden Batman: The Dark Knight daha ağır basıyor bana göre yeni okurlar için ideal olma konusunda.

   • Sonat Says:

    Batman: The Dark Knight için her şey mümkün bence. Neyle karşı karşıya olduğumuz belli değil. Snyder’ın Batman’iyse daha preview sayfaları bütün eski kötü adamları bir araya getirmiş, sanki tek seferde eskiyi aradan çıkarıp yeniye yer açma amacında gibi geldi bana. Yeni okura tavsiye edeceğim dergi o olurdu. Biz Snyder’ın Detective’deki James Jr. mevzularını eleştirdik falan ama, yeni okur ağzının suları akarak okurdu o sayıları muhtemelen. Uzun vadede okumaya devam edecek yeni aboneler kazanmaksa olay, Batman banko çizgi roman..

    Clark’a gelirsek, ben yeni halini çok beğendim. Tahminimden kat kat başarılı bir yorum olmuş. Başta geçmişten beslenen Grant Morrison gibi bir yazarın Action Comics için yanlış bir seçim olduğunu düşünmüştüm, ama yanılmışım. JMS’in Earth One’daki emo-Clark’ının aksine, daha kendinden emin, daha atak, daha toplumsal konularda duyarlı bir karakter olmuş. Peter Parker-ımsı eklentiler de cuk oturmuş. Superman yeni nesil için “cool” bir karakter yapılacaksa, oluru budur. Yeni Lex de sağlam duruyor.

    Gözler Wonder Woman’a çevrildi şu an. Dergiye getirilen ekibin çok heyecan verici olduğunu düşünüyorum. Senelerdir ne büyük yazarları çizerleri eskitti WW, bir türlü tutunamadı. Aşırı korumacı hayranlar, yeni kapaklardaki kan-vahşet vurgusuna veryansın etmişler ama WW’nin özündeki “düşmanını sevgiyle döven, merhametli, bilge abla” havasından sıyrılması lazım 2010’larda var olması için. Merak içindeyiz.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: