Watchmen 2

Watchmen binlerce kelimeye bedel ama bu geçiceğim haber pek de öyle değil. Ya da bu aralar yazmakta zorlandığım için bana öyle geliyor…

Watchmen’in devamı değil de büyük ihtimalle çizgi romanın bu başyapıtının öncesini anlatan bir dizi çizgi romanı göreceğiz yakın zamanda. İlk olarak geçen sene bununla ilgili dedikodular çıkmıştı. DC şöyle demişti “Eğer böyle bir şey olursa bu seriyi endüstrinin en hünerli kişilerinin ellerine teslim edeceğiz”. Alan Moore’unsa bu konu hakkında o zamanlar yaptığı röportaja buradan ulaşabilirsiniz. Özellikle DC’nin Alan Moore’a Watchmen’in telifi konusunda yaptığı katakulli efsanevi. Kısaca bahsedersek, eserin baskısı tükendikten sonra DC, Watchmen’in bütün haklarını Alan Moore ve Dave Gibbons’a vermeyi vaat etmiş. Fakat yapıtın baskısının hiçbir zaman tükenmesine izin verilmediği için haklar, Moore üstada dönememiş. Kolay kanmak, Aristo’nun dediği gibi iyi insanların özelliklerindendir.

İşin okur yönüne baktığımızda Watchmen Prequel(Prequel için kullanabileceğim bir kelime var mı?) ile ilgili gelişmeler çemkirmeler ve isyanlarla karşılanıyor ki bu durum aslında yayıncı firmaların her zaman işine gelmiştir. One More Day’de yapılanlardan sonra Spider-Man okumayacaklarını veya DC’nin yeni sayfa açmasını saçma bulup, bir daha DC okumayacaklarını iddia edenler hep meraklarına yenildi. (bkz: Gutters) Merakı karşı konulamayacak kadar şişirenler de zaten ilk başta tepkisini şiddetli veren bu kimselerdi. Çığ gibi büyüyen merak herkesi sardı ve satış grafiği şahlandı. Kopan bu yaygara bir bakıma Watchmen Prequel’inin sıfır riskli bir iş olduğunun da garantisi.

DC’nin en mahir eller derkenki kastıysa Bleeding Cool haberine göre Darwyn Cooke ‘un başını çektiği; Dave Gibbons, John Higgins, JMS, JG Jones, Andy Kubert ve birkaç isimden daha oluşan bir grup. Tahmin ediyorum ki Dave Gibbons ne yazar ne de çizer olarak katkı sağlayacaktır. Bir nevi denetmen olarak oradadır. Darwyn Cooke’unsa asıl planlamayı yapıp, çıkacak mini serilerden bir-ikisini yazacağı ve çizeceğinden bahsedilmiş. Cooke hakikaten dalın en hünerli isimlerinden, bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıdaki yeteneklerden biri. Yine de yazın yönünden endişeli olduğum husus, bize bir şeyler anlatmaktan ziyade işlerin nasıl Watchmen’in başındaki konuma geldiğini göstermeye odaklanılması. Yani karakterlerin ulaşacağı noktaları biliyoruz, yazarlar da derin bir hikaye anlatmak yerine sırf bu noktaya ulaşmak adına bize sadece bir dizi olaylar silsilesini gösterebilir. Bu da sadece devamlılık hastalarının, bir karakterin her anını görmek isteyenlerin ilgisini çeker. İşin çizim yanındaysa adı geçen isimlere bakarsak, Dave Gibbons’un o 80’leri çok iyi yansıtan ve süper kahramanların canlılığını yakalayan dokusundan farklı bir yapıyla karşılanacağız muhtemelen.

Bleeding Cool daha önce bu tip dedikodularda çok yanıldı, benim temennim yine yanılması yönünde.

Ekstra: Öncelikle herkesin Cumhuriyet  Bayramını kutlarım. Dün blogun 3. yılıydı. Üç yıldır buraya vakit ayıran herkese teşekkürler.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

One Comment “Watchmen 2”


  1. […] Söylentilerin gerçek olmasıyla, ön yargılı olmanın yadırganmayacağı o nadir durumlardan biriyle karşı karşıya kaldık. Yeni Watchmen serileri duyurusunu gördüğüm an bu duruma ayak uydurup, yeni mini serilerin orijinal sömürmekten başka işe yaramayacağını düşündüm. Tabi duyurunun dahası vardı, bu da peşin verdiğim yargıyı maveraya taşıdı. […]


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: