Rastlantısal Şiddet Olayları

Şiddet bir gün gelip herhangi birimizin kapısını çalabilir. Batman’in hep göz önünde olmasının sebeplerden biri bu ihtimalin yüksekliğidir. Benzer bir acı yaşama şansımızın yüksekliği onu anlaşılabilir kılıyor. Tabi ki birinin bir hareketi neden yaptığını anlamakla, o hareketi onaylamak arasında fark var. Fakat kurgu karakterlere sıkı bir realist açıyla bakmak bizi bir yere götürmeyeceği için onay safhasına takılmıyoruz, ilk kısımdan yolumuza devam ediyoruz.

Anlaşılabilirlik, bir karakteri ölümsüz kılan en önemli özellik ve Batman’i her devrin adamı yapan bu duruma bir müdahale söz konusu. Scott Snyder’ın yazdığı Batman dergisinde, Bruce’un ailesinin başına gelenlerin rastlantısal bir olay değil de Gotham’daki esen rüzgara dahi yönünü veren gizli bir yapılanmanın komplosu olabileceğine dair emareler gösterildi. Başta bu hamleye karşı sürdüğüm argüman şuydu: Wayne’lerin ölümü rastlantısal olduğu sürece Bruce asla sonu gelmeyecek bir düşmanla savaşacak çünkü bu düşman sadece bir kavram(Suç). Bu suça bir anlamla kimlik kazandırdığımız takdir de Bruce’un intikamını aldıktan sonra devam etmesi için bir nedeni olmaz. Devam ederse bu ölçüsüz bir intikam olur ve Punisher’dan bir farkı kalmaz.*

Tahmin ediyorum Snyder da bunun farkındadır ve Bruce, Baykuş Meclisinin lideriyle bir konuşma yapacağı zaman şöyle bir laf duyarız: “Aileni öldürecektik ama birisi bizden önce davrandı!”.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler:

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: