Filler ve Çimen

Berk’in Watchmen yazısını okurken, aklıma eser ile ilgili pek çok kişi tarafından söylenilen “Watchmen gerçekte süper kahramanlar olsaydı ne olurdu, bunu anlamaya çalışan bir eser,” sözünü DC’ye uyarlamak geldi. Öncelikle DC Evreni’ne bunu uyarlayabilmek için bazı ön kabullerimizin olması gerektiğini fark ettim. Süper kahramanların karakterlerinin ve psikolojilerinin ne kadar hatalı olduğunu ya da  yaşananların ne kadar mantık dışı olduğunu değerlendirmeyi, her şeyi “Gerçekte süper kahramanlar olsaydı ne olurdu?” sorusuna verilmiş bir cevap olarak gördükten sonraya bırakmalıyız.

İnsandan farksız yapıda robotlar üretebilecek teknolojinin ve zeki bilim adamlarının bulunduğu bir evrende bizim belimizi büken pek çok hastalığa çare bulunmuş olması gerekirdi. Ama süper kahraman evrenlerinde bu durum söz konusu değil. Bu açıdan, DC’nin verdiği yanıtın pek de sağlam olmadığını söyleyebiliriz. DC Evreninin, süper kahramanlar ortaya çıktıktan sonra, gerçek dünyanın zaman çizgisinden ayrılıp başka bir doğrultuda ilerlemesi gerekirken, bir ayağını hep gerçek zaman çizgisinde, gerçek dünyada tutmaya çalışıyor. Hastalıklar, anlamsız siyasi çekişmeler, açlık ve savaş; başka gezegenlerden gelen tiranları bile durdurabilecek güçte varlıkların yaşadığı yeryüzünde varlığını sürdürüyor. Yani DC’nin süper kahramanlar gerçek olsa bile her şeye çare olmazdı dediğini varsayabiliriz.

Süper kahramanlar evreninin her gün içinde bulunduğu curcunaya baktığımızda, kahramanların banka soyguncularını durdurduğu günlerin çok gerilerde kaldığını görüyoruz. Artık dünyayı yörüngesinde tutmakla meşguller. Yani yaşanan olayların çapı git gide büyüdü. Suça savaş açıp saldıranlar, şimdi savunmada, intikam isteyenlerden kendilerini korumaya çalışıyor. Yani başkalarını kurtaranlar şimdi kendi canının derdine düştü. Bu durumda da kurtarılmayı bekleyenlerin durumunu, ‘filler tepişirken çimenler ezilir’ şeklinde özetleyebiliriz. Yeni DC henüz sekiz aylıkken, Metropolis’in bir kısmı Brainiac tarafından şişelendi, Darkseid ordularıyla gelip her tarafı harabe içinde bıraktı. Sekiz ayda bunlar olmuşken ve diğer pek çok dergide de yüksek ölçekte olaylar cereyan ederken, DC Evreni’ndeki yaşamın pek cazip bir yer olmadığını söyleyebiliriz. Eski DC’de her hafta kozmik bir kıyamet kopup, insanların ortalama ömrünü muhtemelen otuz yaşına kadar düşürdüğünden, durum daha da vahimdi. Sanırım bütün bunlarla, DC, süper kahramanlar gerçek olsaydı hayat berbat bir yer olurdu demek istiyor.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: