Türlerin Kökeni

Bugün, genellikle yeterince tatmin edici değildir. O yüzden hep bugünlere nasıl gelindiğini ve ilerde hangi günleri görebileceğimizi merak ederiz. Dolayısıyla imgelemimizi ışıldar kılan bu merak duygusu, işlevini yerine getirebilmesi için doyurulmaya ihtiyaç duyan bir güdü haline gelir. Peki, bu açlık ne zaman biter? Ya da bitmeli mi? Dışarıda bilinmesi, öğrenilmesi gereken o kadar çok şey varken bitmez, bitmemeli.

Merak duygusunu bastıracak seçenekler sınırsız olsa da burada konseptimiz sınırlı. Yani kostüm giyip çatıdan çatıya dolaşan birini gördüğümüzde aklımızda filizlenen temel soruyla ilgileniyoruz: Bu adam bu delice işi neden yapıyor?

Birisinin geçmişini öğrenmek istemenin arkasındaki neden; onu bugün tanıdığımız kişi yapan, bugün karşılaşılan düşünce düzeyine getiren olaylar zincirini görüp, o kişiyi daha iyi anlama isteğidir. Varılan bir yargının, bulunulan bir eylemin çıkış noktasını bilmek olanlara dair anlayışımızı her zaman için güçlendirir. Geçmişe gidip olanları kendi gözlerimizle görüp, tecrübe edemeyeceğimize göre de en iyi şansımız, geçmişte olanları birinci ağızdan dinlemektir ya da birinci elden okumaktır. Etkileyici bir hikaye okumuş ya da dinlemiş herkes, sözcüklerin gerçekte yaşananları hakkıyla aktarmakta bir sıkıntı çekmediğinin farkındadır. Sıkıntı kelimeleri etkileyici şekilde dizebilmekte… Hepimiz birer yazar veya hikaye anlatıcısı değiliz.

Yakınlarda okuduğum Wolverine: Orijin, beni yukarıda anlattığım şeyler hakkında düşündürtürken ağzımda bıraktığı tat oldukça tanıdıktı; Anlaşılmamanın kekremsi tadı… Wolverine hafızasının oyunlarını, kızıl saç fetişinin ve Sabretooth gibi tiplere olan nefretinin doğuşunu anlatıyordu, sayıklarcasına. Benimse karşına geçip diyebildiğim tek şey “Abartıyorsun,” sözcüğünden ibaretti, ilk başta. Herkes böyle durumlara aşinadır. Hayatının aşkını, ömrünün kazığını anlatırsın… Anlamaz. “Abartıyorsun,” der. Suç genellikle karşıdakinin kazmalığında aranır ama değildir, kabahatin çoğu anlatandadır. Cool Hand Luke’da dendiği gibi “Sorunumuz, meramımızı anlatamamak!” Wolverine: Orijin de öyle, meramını anlatamıyor.

Dert anlatamamak, gerçekte kötü tavsiyeler duymaya neden olur(Bkz: Seviyorsan git konuş bence); herhangi bir sanat eserinde de niteliksizliğe… Orijin’de Logan’ın başından geçenler selülöz gibi, sindirilemediğinden okura karakterle ilgili bir şey katamıyor. Bu noktada anladım ki Logan’ı tanımak için geçmişini öğrenmeme gerek yok. Onu zaten tanıyorum. O yaptığı işte en iyisi… Geçmişte yaşadıklarının etkisini, düzgün anlatılmamış olsa bile, bugün yaşadıklarıyla kurduğum paralellik sayesinde anlayabiliyorum. “Abartmıyor.” Bazı durumlarda, bir yaşantının üzerinizdeki etkisini ifade edebilmek için iyi bir hikaye anlatıcısı olmanıza gerek yoktur, hatta bir şey söylemenize bile gerek yoktur. Karşınızdaki sizi öyle uzun zamandır, öyle iyi tanıyordur ki sizi anlar.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Etiketler:

You can comment below, or link to this permanent URL from your own site.

One Comment “Türlerin Kökeni”

  1. Murat Says:

    Anlaşılmamak kimsenin kimseyi dinlemediği, empati kur(a)madığı günümüzde çoğu kişinin derdi. Bir olayı veya durumu anlatmada kelimelerin gücü göz ardı edilemez. Oysa ki kelimeler dahi bir noktada güçsüz kalır, asıl konuyu işaret etmekten uzak, kişinin başındaki derdi anlatmada eli kolu bağlı. Bu durumda yan unsurlar devreye girer. Kişi ne kadar dertli olduğunu anlatamıyorsa gözlerindeki bıkkınlık derdini ortaya çıkarır. Kişiyi tanıyanlar halinden anlar ve sorar “Bir derdin mi var?” diye. Artık kişi istese de derdini gizleyemez. Geçmişteki ortak paylaşımlar kişinin her hareketini bir ipucu yapar kişinin derdini anlamada kelimelerin yarı yolda bıraktığı yerde. Vücut dilini çözümlemeyle ilgili yazılmış elli tane kitap cüretkar bir iddia ile devreye girer böyle durumda.
    Anlaşılmamada suçlu bazen kişinin derdini anlatmada uygun kelimeyi seçememesidir, bazen de bu derdi anlamaktan uzak dinleyici kitlesi.


Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: