Adım Adım

Batman_Legends_of_the_Dark_Knight_Vol_1_98

Tek sıçrayışta yüksek binaların tepesine çıkamayız ama orada olmayı, cevaplara ulaşmayı istiyoruz, bu kesin. Peki cevaplara nasıl ulaşacağız? Bu da cevabını istediğimiz ilk soru.

Gerçeği söylemek gerekirse ki gerekir, Paul Jenkins’in yazdığı LOTDK 98-99. sayılarda geçen ‘Steps’, son iki sayfası ve Sean Phillips’in mükemmel çizgileri dışında(Gerçi böyle söyleyince daha ne olsun diyor insan) vasataltı sayılabilecek bir macera. Gotham’da hayat kadınlarını tatar yayıyla avlayan bir seri katil türemiştir ve Batman’in bu katili yakalamasını sağlayacak tek tanık, otistik bir çocuktur. Cevaplar, bir reklam cingılını tekrarlamaktan çok az daha fazlasını yapabilen birindedir.

Komünikasyon sorunu, son yazılarda bir şekilde bahsettiğim bir tema oldu. Aynı tema hakkında yazmaya devam etmek, tekrara düşme ihtimalinin yüksekliği nedeniyle risklidir. Diğer yandan, temayı incelemeye, onun hakkında etraflıca düşünüp, konuyu her seferinde farklı bir açıdan, hiçbir farklı açı kalmayacak şekilde ele almak cevapların bulunduğu yüksekliğe çıkmaya neden olabilir; buyurun size ilk sorunun cevabı. Steps de mücevherin yeni bir yüzünü gösterirken, bütünü biraz daha net görüp anlamaya yol açtığı için vasataltı olsa bile okunmaya değer.

Batman, konuşma engeli olan, kendini ancak iniltiler çıkarmak ya da duyduğunu tekrar etmek gibi ilkel ama dolaylı ve karmaşık şekillerde ifade edebilen birisine nasıl ulaşabileceğini, nasıl cevap alabileceğini öğrenmek için, kafası iki türlü(!) çalışan eski bir dostundan yardım istiyor. Aldığı tavsiye bir klişe… “Doğru sualleri sormalısın!” Klişeler hakkında bilinmesi gereken şey, onların işe yaradıkları için çok kullanılıp, klişe hale gelmiş olmalarıdır. Yalnız bu tavsiyede, kafası iki türlü çalışan dostun atladığı  püf nokta, doğru soruları iniltilerin sahibine değil de iniltilerin ta kendisine sormak gerektiği. Hiyeroglifleri çözmeye uğraşan bir arkeolog gibi, doktorun yazdığı reçeteyi okumaya çalışan bir hasta gibi o iniltinin ne anlama geldiğini inceleyerek bulmak gerek.

Anlaşılmaz ses yığınları içerisindeki şifreyi belki ilk seferde çözemeyip, tek sıçrayışta cevapların bulunduğu o yüksek binanın tepesine çıkamayız ama deneyerek, adım adım en tepeye tırmanabiliriz.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: