Büyük Umutlar

Robin_Year-One

Şu hayatta, iki insanın arasında kalmayacaksın. Ortanca kardeş bile olmayacaksın. Her kim ki iki insan arasındadır, er ya da geç birini üzer. Hele birini diğerine tercih ederse, çok üzer.  Daha da acısı, insan hep iki insan arasında; olduğu kişi, olmak istediği kişiyle kendisinden olması beklenen kişinin tam ortasında.

Dick Grayson, hiçbir zaman için Bruce Wayne’in ondan olmasını istediği tarzda bir ortak değildi. Olamazdı da. Hayatlarını değiştiren trajedi gerçekleştiğinde Wayne’in üzerinde takım elbise vardı, Grayson’ın üzerindeyse cambaz elbisesi. Başlarına gelen şey aynı olsa da aynı kişi değillerdi.  Kısacası Grayson havaiydi, elinde değildi. Yine de, ciddi olmayı denedi.

Emektar yazar Chuck Dixon ve ekürisi Scott Beatty’nin yazıp, Javier Pulido ve Marcos Martin’in çizdiği Robin: Year One, bizi dinamik ikilinin kurulduğu ilk günlere götürüyor. Hikaye, ailesi gözlerinin önünde öldürüldükten sonra milyarder iş adamı Bruce Wayne’in vesayeti altına giren Dick Grayson’ın önündeki ‘Büyük Umutlar’ın, kendisine aslında parlak bir gelecek vaat etmediğini öğrenmesinden, yani Robin kostümünü giymesinden sonra başlıyor. Başlarda konuşkan ve görevini eğlenceli hale getiren birinin yanında olmasından hoşnut olan Bruce, Robin’in itaatkarsızlığına ses çıkarmıyor. Ne de olsa kaçırılan kızları-Estella neredesin?- Bruce’un müsait olmadığı bir anda inisiyatifi eline alan Robin, tek başına kurtarıyor.

Daha ciddi bir tehdit ortaya çıkıp, çözümü için daha ciddi bir yaklaşımı talep ettiğinde Robin’in kendisine yük olacağını, dolayısıyla bir zayıf noktaya dönüşeceğini öngören Batman, bu sefer onu yedek kulübesine almak istiyor. Robin ise özgüveninin tavan yaptığı, suçla savaşmayı en çok istediği zamanda, performansının zirvesindeyken antrenörüyle aralarındaki sorundan dolayı kadroya giremeyen bir futbolcu olmayı hazmedemiyor. Sonuç olarak, neredeyse öldürülüyor.

Bir yardımcı alarak başkasının, hem de bir çocuğun hayatını tehlikeye soktuğunu ve hata ettiğini anlayan Bruce, çözümü eski karanlık ve yalnız metotlarına dönmekte buluyor; Robin’i emekli ediyor. Fakat, insan bir kez ömrünün geri kalanında yapmak istediği şeyi bulduğunda kolay vazgeçemiyor. Bruce bunu hesaba katmıyor. Grayson uçması yasaklanan bir kuş olarak, öyle veya böyle kendisini bir kez daha kaygan ve kırılgan bir zeminde bulduğunda, tereddüt etmeden kanat çırpıyor ve karşılaştığı zorluğun üstesinden geliyor. O anda, doğasının gereğini yerine getirmesini engelleyen Wayne Malikanesinde artık kafese kısılı kalamayacağını anlayıp, kaçıyor.

Son bölümde, Grayson’ın ölümden dönmesini ve Robin kostümünün rafa kalkmasını sağlayan kişi yüzünden Batman ve Grayson’ın yolu tekrar kesiştiğinde, Bruce Robin’in artık hem Batman’in hem de Grayson’ın ayrılmaz bir parçası olduğunu anlayıp, onu geri çağırıyor. Elbette ki, bazı şartları var, her iyi asker gibi emirleri sorgulamayacak ve harfiyen yerine getirecek; bu emirler Batman’i ölüme götürecek bile olsa.

İlerde, Grayson’ın bu şartlara yine uyamadığını, dinamik ikilinin yollarının bir kez daha ayrıldığını hepimiz biliyoruz. Kendisinden olması istenen kişi olmayı denedi ama büyük umutların kendisini değil, kendisinden beklendiğini anladığında, vazgeçti. Kendi yolunda gitti.

Kimsenin beklentilerindeki ideal kişi olamayacağımıza göre, ortada kalıp kendin dışında herkesi memnun etmeye çalışacaksın hayatta ya da hayal ettiğin kişi olmak için kendi yolunda gideceksin, başkalarını üzmek pahasına.

Explore posts in the same categories: Çizgi Roman

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: